Моделирање паста кутија за накит

Моделирање паста кутија за накит

Паста за моделирање е идеален материјал за создавање на сите видови занаети и домашни проекти. Тоа е лесен за наоѓање, ефтин и многу податлив производ. Така, станува совршена опција да се создадат парчиња оригинални како оваа кутија за накит.

Боите што ги избрав придружуваат уште едно парче создадено за накит за костими, ова прекрасно рамка за приказ на обетки. Прекрасен, едноставен и уникатен комплет за нека ви бидат при рака најкористените прстени, обетки и нараквици. Изберете ги вашите омилени бои и уживајте во овој занает, ова се материјалите и чекор по чекор.

Кутија за накит со паста за моделирање

Пред да започнете да ја создавате вашата кутија за накит, ве советувам добро да размислите како сакате да биде. Обликот, големината и садот што ќе ги користите како калап. Ова е затоа што паста за моделирање се суши брзо и колку е посува, толку е потешко да се работи. Сега, да видиме како е направена оваа кутија за накит.

Материјали

Кутија за накит со паста за моделирање, материјали

 • Pстолб за моделирање
 • Сликање акрилик во различни бои
 • Филмска хартија
 • Четки
 • Контејнер со обликот што сакаме да го имитираме за нашиот златар
 • Пластичен ролери за паста за моделирање
 • Контејнер со вода

Чекор по чекор

Како да направите златар

 1. Прво ќе ја подготвиме површината, ставаме лист пластична фолија на работната маса. Ние исто така го покриваме садот што ќе го користиме, во овој случај глинен сад.
 2. Со нож отсекуваме дел од паста за моделирање.
 3. Почнуваме да ги истегнуваме и работиме тестенините, си помагаме со ролерот и малку вода за да го измазнеме материјалот.
 4. Откако ќе ја испружиме пастата за моделирање, ќе го поставиме врз основа на глинениот сад. Со раце добро го обликуваме.
 5. Со нож ќе го отстраниме вишокот на паста за моделирање, додека не се добие саканата форма.
 6. Оставаме да се исуши најмалку 24 часа пред да продолжите со сликање на кутијата за накит.
 7. Откако ќе се исуши, извадете го од глинениот сад и отстранете ја пластичната фолија. Со мек шкурка ќе ги поднесеме рабовите и области кои го бараат тоа.
 8. Ние ја насликаме целата кутија за накит со избраната боја, во овој случај е метално розова.
 9. Да се ​​заврши додаваме неколку допири со друга боја, злато за рабовите и создаваат длабочина во основата на кутијата за накит.

И воила, на овој едноставен и забавен начин што можеш креирајте кутија за накит со паста за моделирање со свои раце. Единствено и ексклузивно парче со кое ќе го декорирате вашиот личен простор дома.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.