Мала куќа на gnomes, џуџиња или самовили

https://www.manualidadeson.com/velas-decorativas-con-canicas.html

Куќи на гномови, самовили или џуџиња отсекогаш биле мои омилени во детските приказни и приказни. Тие имаат магија на секој агол, а момчињата и девојчињата замислија да имаат во кој да живеат. Во овој пост ќе ви покажам како да ја направите оваа мала куќа картонски ролни од тоалетна хартија Што можете да го користите како бонбона кутија, за складирање работи или едноставно за украсување.

Материјали за правење куќа за гноми

 • Ролни тоалетна хартија
 • Обоени фолии
 • Обоена ева гума
 • Лепак
 • Тијарес
 • Ева гумен цвет и дупка за дупки во круг
 • ЦД
 • Ножици за розење
 • Правило
 • Обоени маркери

Процес на разработка на куќата со гноми

 • Измерете ја должината на картонскиот ролна со правилото и отсечете лента што го покрива целото парче.
 • Потоа ставете малку стапче за лепило и лепете ја лентата за хартија внимателно за да биде исправен.
 • Со помош на cd нацртајте круг на црвениот лист и исечете го.

https://www.manualidadeson.com/velas-decorativas-con-canicas.html

 • Исечете четвртина од црвениот круг да може да го формира покривот на куќата.
 • Залепете го едниот крај над другиот како што гледате на сликата и тоа е тоа ќе го имаме покривот од нашата мала куќа, добро одговарајте на рабовите.
 • Со машината за дупчење кругови со бело фолио Toе направам неколку кругови за да го украсам покривот и да изгледа како печурка.
 • Залепете ги внимателно.

https://www.manualidadeson.com/velas-decorativas-con-canicas.html

 • Земете го ЦД-то повторно и исечете круг во зелена ева гума со помош на розови ножици, така што рабовите се во бранови, но ако ги немате, ништо не се случува, можете да го направите со нормални ножици.
 • Со удар на цветната дупка направете неколку и лепете ги околу зелениот круг, добро распоредени.
 • Можете да го направите тоа а точка со црвен маркер во центарот за да ги направат поубави.
 • За да го формирате прозорецот, исечете тенки ленти од црна гума ева и залепете ги како што гледате на фотографијата, а потоа исечете го она што останува и ќе го имаме прозорецот подготвен.

https://www.manualidadeson.com/velas-decorativas-con-canicas.html

 • Исечете правоаголник во кафеава ева гума што ќе биде вратата, можете да направите детали со кафеав маркер.
 • Откако ќе ги имаме вратата и прозорецот, Ние ќе ги залепиме на телото на куќата.

https://www.manualidadeson.com/velas-decorativas-con-canicas.html

 •  Завршивме, само ќе останевме лепак на покривот на врвот на фасадата и подготвени !! Препорачувам да не го лепите долниот дел од куќата на зелениот дел затоа што на тој начин можете да го подигнете и да чувате ситници внатре како ситници, прстени, материјали или што сакате.

https://www.manualidadeson.com/velas-decorativas-con-canicas.html

И досега денешната идеја, се надевам дека ви се допадна, ако го направите тоа, не заборавајте да ми испратите фотографија преку која било од моите социјални мрежи.

Се гледаме на следниот занает.

Чао!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.