Лажица украсена со глина готвач

Лажица украсена со глина готвач

Деталите што ги додаваме во кујната тие ја прават таа соба во куќата попријатна. Од оваа причина направив А. туториал да се создаде А. лажица украсена со глина готвач, што можете да го закачите на wallидот или да го ставите во сад со повеќе дрвени прибор како декор.

Материјали што ќе ви требаат за да ја направите лажицата со готвачот

За да ја направите лажицата украсена со глина готвач, прво ќе ви требаат:

 • Дрвена лажица
 • Полимерна глина
 • Контактно лепило или инстант лепило

Што се однесува до глинените бои што ќе ви требаат за да го создадете лицето на готвачот, тие се следниве:

 • Бланко
 • Боја на месо
 • Црна
 • Кафеава

Ако сакате да направите руменила како онаа што ќе ја видите на примерот, исто така ќе ви треба црвена сенка.

Чекор по чекор да се направи глина готви

Следете ги упатствата подолу за да го обликувате лицето на готвачот. Лице на готвач

 1. Направете топка во боја на месо.
 2. Завртете го малку напред и назад за да го направите овален.
 3. Сквошајте го многу нежно со дланка.
 4. Залепете топче во боја на месо во центарот како нос
 5. За да ја направите устата, притиснете го шилот под носот.

Готви очи

 1. Направете две дупки со шилот каде што ќе бидат очите.
 2. Се тркалаат две парчиња црна боја за да се направат две топчиња.
 3. Залепете ги во дупките што ги направивте за очи.

За да направите руменило, можете да нанесете малку црвена сенка за очи со прстот или четка.
Готвач во боја

Време е да си ја направи косата и мустаќите: Готвач мустаќи

 1. Создадете две кафеави топчиња за да ги направите мустаќите.
 2. Свртете ја едната страна од секоја топка за да создадете форма на солза.
 3. Со ножот обележете ги линиите на мустаќите.
 4. Лепете мустаќи помеѓу носот и устата.

Готвач веѓи

 1. Направете две многу мали кафеави топчиња за веѓите.
 2. Превртете ги создавајќи два хурито.
 3. Лепете ги малку над очите.

Готви коса

 1. Земете и две други кафеави топчиња малку поголеми за косата.
 2. Пресечете ги топчињата.
 3. Лепете ги на страните.
 4. Со шил, направете мали дупки за да ја имитирате косата.

Ајде сега Бини: Шапка за готвачи 1

 1. За основата, направете бела топка.
 2. Завртете го во овална.
 3. Залепете го на главата
 4. Направете неколку линии со ножот, имитирајќи ги брчките на капа.

Шапка за готвачи 2

 1. За горниот дел, направете друга бела топка малку поголема од претходната.
 2. Создадете пад со тркалање на топката од едната страна.
 3. Израмнете го малку со истовремено притискање на врвот и заоблениот дел.
 4. Обележете други линии на неа за да ги имитираат брчките.
 5. Лепете го на основата на шапката.

И ќе ја имате фигурата подготвена. Треба само да го залепите на лажицата со лепилото што сте го избрале.

Гответе лице во лажица

Лажица со готвач

Лажица со готвач 2


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.