Ланец хартија што треба да се прави со деца

Овој занает е класичен, но добро е да го запомните колку е едноставен и затоа што може да го прават деца од која било возраст. Се состои од занает што е синџир од хартија и синџир е направен со специфичен дизајн за украсување на она што сакате да го декорирате или само за задоволство да го направите тоа.

Деца над 6 години можат самите да го сторат тоа следејќи едноставна инструкција и доколку се помлади, тоа можат да го сторат под ваш надзор со ракување со ножиците. Но, тоа е толку едноставно што децата ќе бидат среќни и ќе сакаат да прават се повеќе ланци.

Потребен материјал за ланецот хартија

  • 1 хартија во боја DINA-4
  • 1 ножици

Како се прави занаетчиството

Прво ќе треба да земете хартија со големина DINA-4 од саканата боја. Изберете едноставен начин да го направите занаетот. Избравме форма на тело на една личност заради едноставност. Она што е важно во овој занает за ланецот да биде ефикасен е страните да останат прицврстени едни на други и да не се сече, односно преклопената хартија да остане без сечење.

Штом го имаме ова јасно, треба да се исече како што гледате на сликата и откако ќе го имате, ќе треба само да ја расклопите хартијата и да видите колку е убав ланецот! Како што можете да видите, тоа е многу лесен занает за правење. и дека децата ќе можат да сторат сами откако ќе научат чекори што треба да ги следат.

Овие типови ланци работат многу добро затоа што можат да се користат за украсување, но исто така и децата можат да ја користат својата имагинација за да создадат повеќе форми на ланци. Willе треба да размислуваат само за форми што можат да останат незасегнати на страните и кои кога ќе се спојат, изгледаат добро, како што се срца, животни, форми и сл.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.