Ланец од хартија во боја да се направи со деца

Тој е идеален занает за деца над 6 години бидејќи вклучува сечење и лепење, иако ако се направи со помали деца, нема да има проблем се додека тие добиваат упатства, поддршка и потребниот надзор за да може да се спроведе овој лесен, брз, убав и забавен занает.

Materialsе ви требаат материјали

 • 4 хартија со големина ДИНА-4, секоја со различна боја
 • 1 ножици
 • 1 стап за лепило
 • 1 молив
 • 1 владетел
 • Разни мали секачи за матрици со форми

Како се прави занаетчиството

За да го направите занаетот, ќе сфатите колку е едноставен.  Земете ги обоените хартии и со владетелот повлечете неколку линии со молив. Оставете одвојување од околу 5 см помеѓу линијата и линијата, така што таа има соодветна дебелина. Направете го тоа онолку пати колку што сметате, во зависност од тоа колку долго сакате да ви биде ланецот. Колку повеќе ленти имате, толку подолго ќе биде.

Кога ќе ги нацртате сите линии, исечете ги. Кога ќе ги исечете сите обоени ленти, земете ги малите секачи со форми и исечете ги лентите како што гледате на сликите за декоративни цели.

Потоа, откако ќе стигнете до оваа точка, само ќе мора да ги споите лентите за да го создадете ланецот и да ги затворите со лепак. Haveе мора да го повторувате процесот одново и одново додека не ја добиете должината што ве интересира за ланецот во боја. Како што можете да видите, тоа е едноставно и многу убаво. Децата ќе сакаат да го гледаат готовиот резултат!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.