Лента за глави со помпонски уши за правење со деца #yomequedoencasa

 

Здраво на сите! Во денешниот занает ќе го направиме ова лента за глава со ушни помпони од волна. Совршено е за костум и / или да си играте со деца и за правење и за употреба.

Дали сакате да видите како да го направите тоа?

Материјали што ќе ни требаат за да ја направиме лентата за на глава со помпонски уши

 • Двобојна волна
 • Тијарес
 • Картон или ева гума
 • Пине
 • Обична лента за глава, во боја што одговара на волната или што е слична на бојата на косата на лицето кое ќе ја носи.

Рацете на занает

 1. Прво на сите е да видиме која боја ја претпочитаме за надворешниот дел на увото, а која за внатрешниот. Можете да варирате со боите колку што сакате, тоа е по ваш вкус.
 2. Исечете два половина лакови од картон.

 1. Откако ќе ни стане јасно каква боја сакаме во секој дел од помпонот, Почнуваме да ја правиме помпоната, ставајќи парче волна од надворешната боја помеѓу двете парчиња картон и прво тркалајќи ја бојата што ја сакаме во внатрешната област на помпонот, а потоа, над таа боја, ја тркаламе друга боја, Кога ќе се стркала, пресекуваме на страна да не паѓаат краевите на картонот и се врзуваме од спротивната страна. Важно е да ги оставите краевите на јазолот од пом пом долго за да може подоцна да биде врзан за лентата за глава.

 1. Сега чешламе за да ја одвртиме волната и ги допираме помпоните со ножиците така што тие се нешто порамни однапред и позаоблени одзади. Можете исто така да му дадете одредена зашилена форма од горе.

 1. Сега ги врзуваме двете помпони на лентата за глава во позиција што ги потсетува ушите на некое животно како глувчето и го пресекуваме вишокот јазол или го чешламе за да ги интегрираме со остатокот од помпонот.

И подготвени! Само треба да ја ставиме лентата за глава на главата и да уживаме во меките уши.

Се надевам дека ќе се расположите и ќе го направите овој занает.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.