Лесен вентилатор за хартија

Здраво на сите! Во денешниот занает ќе видиме како направете го овој вентилатор за хартија, Тоа е многу едноставно за правење и добро е фиксирано за да можеме да го користиме онолку колку што сакаме. Совршена идеја е да украсуваме соби, да правиме венци или што и да помислиме.

Дали сакате да знаете како можете да го направите тоа?

Материјали што ќе треба да ги направиме наш вентилатор

 • Хартија од оригами, картон или каков било вид хартија што може да се искористи за да се направат фигури од хартија.
 • Ножици, за да ја исечете хартијата доколку е потребно.

Рацете на занает

 1. Првото нешто што мора да направиме е имаат правоаголник од хартија што ги избравме. Исто така, мора да земеме предвид колку голем сакаме вентилаторот да може да пресмета колку е голем правоаголникот.
 2. Откако ќе го имаме правоаголникот, ќе го направиме започнете да ги правите двојниците. Ја преклопуваме хартијата на половина, ја расклопуваме и преклопуваме секој дел за да ги споиме во центарот и на тој начин кога ќе се расплетуваме, ќе добиеме три дупла на хартијата. Со секој од овие двојници ќе ја повторуваме операцијата додека не ја имаме целата хартија обележана со двојници на исто растојание едни од други. Важно е да ги прегледате двојните нокти со вашите нокти, така што тие да бидат добро обележани.

 1. Сега е време да се оди форма на свиткување на хармоника Помагајќи ни со оценките што претходно сме ги направиле, така што двојките се сите исти.

 1. Откако ќе ја имаме целата свиткана хартија, добро притискаме за да биде обележано. Одвиткајте еден од краевите и преклопете ја лентата хартија на половина на страната што ја распоредивме.

 1. Е направиме мал триаголник на секоја од страните на лентата што сме ја расплетувале и ќе ја свиткаме лентата над една од оние што се уште се хармоника Така што е закачен, ако сакате може да ставите малку лепак за поголема поддршка но не е потребно.

И подготвени!

Се надевам дека ќе се расположите и ќе го направите овој занает.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.