Лесен за правење лак за подароци


Здраво на сите! Во денешниот занает ќе го направиме типичното подарокот се поклонува на лесен начин да се направи, за да можете да го украсите секој подарок што сакате да го дадете со кокетен и личен допир, што деталите секогаш ќе ги прави уште поголеми.

Дали сакате да видите како да го направите тоа?

Материјали што ќе ни требаат за да го поклониме нашиот подарок

 • Украсена хартија
 • Лепак
 • Тијарес
 • Правило

Рацете на занает

Можете да видите како да го направите овој занает чекор по чекор на следното видео:

 1. Првото нешто што ќе направиме е да исечеме неколку ленти украсена хартија со ширина од 2 см. Должините на парчињата ќе бидат различни, вкупно ќе ни требаат:
  • 3 ленти со должина од 21см
  • 3 ленти со должина од 19 см
  • 2 ленти со должина од 17 см
  • 1 лента со должина од 9 см
 1. Ние ги земаме лента 9 см и направете круг со него, ставање на едниот крај на другиот и лепење така што ќе се поправи.
 2. Со другите ленти ќе направиме еднакви парчиња едни на други. За ова ќе залепете ги краевите во центарот, но извртувајќи ги, па наместо да го лепиме делот од крајот што би допрел, го лепиме спротивното. На овој начин ќе ги создадеме карактеристичните врвови на овие лакови за подароци.
 3. Кога ќе ги имаме сите ленти преклопени и залепени со правилна форма, ајде да ја монтираме јамката. Да го сториме ова, ние ќе лепете го секое парче по рамната површина во центарот, еден над друг, почнувајќи од најголемиот и завршувајќи со најмалиот.
 4. Да се ​​стави крај ќе го залепиме почетното парче во центарот со кој направивме круг и тоа ќе служи како јадро на јамката.

И подготвени! Ние веќе знаеме како да ги направиме овие лакови за да украсиме подарок во секое време.

Се надевам дека ќе се расположите и ќе го направите овој занает.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.