Лесен картонски зајак

Здраво на сите! Ние сме во месец Велигден и иако тој веќе помина, што е подобро отколку да се направи занает со репрезентативно животно од тие денови. Па, да видиме како да направиме А. зајак на многу едноставен начин и со материјали што сите ги имаме дома. 

Дали сакате да видите како можете да го направите тоа?

Материјали што ќе ни требаат за да го направиме нашиот лесен картонски зајак

 • 2 картонски ролни тоалетна хартија
 • Занаети Очи
 • Црн маркер
 • Лепак
 • Тијарес

Рацете на занает

 1. Првото нешто што ќе направиме е да резервираме еден од картонските ролни за да ја направиме основата на нашиот зајак. Од другата ролна ќе ни треба само мал дел што ќе ги формира ушите на зајакот. За тоа, Toе го уништиме картонот и исечеме две ленти со ножиците, како што може да се види на фотографијата подолу.

 1. Откако ќе ги исечеме двете ленти, ќе ги отвориме за да им дадеме малку форма и ќе ги залепиме од дното за да останат заедно. Така, ќе имаме подготвени уши што ќе ги резервираме настрана додека го правиме остатокот од зајакот.

 1. Го земаме другиот картон и црниот маркер и ние ќе ги направиме деталите за лицето: мустаќи, нос и уста. Исто така ќе ги залепиме двете занаетчиски очи веднаш над она што го нацртавме со маркерот.
 2. На крај ќе ги залепиме двете уши ставајќи ги во внатрешноста на картонската ролна од врвот. Можеме да додадеме и други детали како што се лак на вратот или околу ушите. Сè што можете да помислите, може да се додаде за понатамошно персонализирање на нашиот зајак.

И подготвени! Зарем не е едноставно? Сега останува само да го примениме во пракса и да се забавуваме.

Се надевам дека ќе се расположите и ќе го направите овој занает.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.