Лесен кит Оригами

Здраво на сите! Во овој занает ви донесуваме нова лесна фигура за оригами од низата животни што ги правиме. Овој пат ние ќе направиме едноставен кит од хартија. Овој пат ќе направиме цело животно наместо само глава.

Дали сакате да знаете како можете да ја направите оваа фигура оригами?

Материјали што ќе ни бидат потребни

da

 • Хартија, може да биде специјална за оригами или друг вид хартија се додека не е многу густа и дозволува лесно да се свитка.
 • Обележувач за да ги направите деталите како очите.

Рацете на занает

 1. Toе ја направиме основната фигура со која ќе започнеме да ја правиме фигурата оригами. Одиме да започнете како и секогаш од квадрат што ќе го ставиме ротиран во форма на ромб. 

 1. Ги преклопуваме горните и долните врвови на ромбот, правејќи го преклопот од еден од аглите на страните за да се направи облик на змејот.

 1. Toе го свиткаме врвот на ромбот од кој не сме започнале да го правиме претходното превиткување. Endе го оставиме тој крај исправен.

 1. Ние се преклопуваме на половина фигурата да го добие телото на китот.

 1. до направете ја опашката ќе го свиткаме зашилениот агол на едната и другата страна. Го отвораме овој агол и го креваме за да одговара до телото на китот.

 1. Конечно, со маркерот, ќе ги направиме очите, по една од двете страни на телото на китот.

И подготвени! Веќе имаме друга фигура за оригами од низата животни што ги правиме. Претходните бројки можете да ги видите на следниве линкови:

Кучешко лице: Лесно лице за куче Оригами

Лисица глава: Лесно лице Оригами Фокс

Свинско лице: Лесно лице од свиња оригами

Се надевам дека ќе се расположите и ќе го направите овој занает и остатокот од лесната серија оригами.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.