Лесен коњ со плута и волна

Здраво на сите! Во денешниот занает ќе видиме како направете го овој убав и едноставен коњ со плута и волна. Тоа е забавен начин да поминете попладне и може да се искористи подоцна за играње или украсување на просторијата на најмалите во куќата.

Дали сакате да знаете како можете да го направите тоа?

Материјали што ќе ни требаат за да го направиме нашиот коњ

 • 5 тапи со еднаква големина
 • Волна од бојата што ја сакаме за гривата и опашката
 • Фино јаже за уздите
 • Кадифена или светкава ткаенина за седлото
 • Тијарес
 • Пиштол за топол лепак или друг лепак

Рацете на занает

 1. Ние ги лепиме петте тапи со топол силикон како што следува за да се формира телото на коњот. Е Важно е да се земе предвид обликот на тапи, така што тие се вклопуваат добро Во главата, на пример, ќе го оставиме најтесниот дел за носот и најширокиот за делот на очите.

 1. Toе направиме два вида реси-помпони за грива и опашка. Оној на опашката ќе биде подолг и ќе исечеме само еден од краевите така што волната е лабава. Во оној со грива ќе ги исечеме двата краја и едната страна правејќи еден вид грб.

 1. Потсетуваме на сјајна или кадифена хартија еден вид овална издолжена за столот.

 1. Почнуваме да ги лепиме орнаментите. Прво крпа за седло, потоа грива и опашка. Важно е да се стави лепак малку по малку, така што косата на коњот ќе биде по наш вкус.
 2. Ги додаваме очите и уздите. За уздите, ќе направиме јамка со низата околу носот на коњот, а потоа лабава јамка околу вратот.

И подготвени! Ние веќе го направивме нашиот коњ со плута и волна.

Се надевам дека ќе се расположите и ќе го направите овој занает.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.