Лесен мозијако со хартија што може да се направи со деца

Овој занает е едноставен и идеален да се прави со деца. Одлично е за работа на моторни вештини и форми. Откако ќе заврши занаетот, може да се обои или да се искористи за украсување на wallидот на детската спална соба или часот, доколку се работи со ученици.

Целта е пред се со овој занает децата да работат на геометриски форми, да користат ножици и да се забавуваат некое време да се забавуваат со ножици и да ги отсекуваат формите. Не губете детали затоа што е многу лесно да се направи. Дури и деца над 6 години, со едноставни упатства, можат да го сторат тоа сами.

Што ти треба за занаетчиството

  • 1 ножици
  • 1 хартија со големина ДИНА-4
  • 1 молив

Како да направите лесен мозаик со хартија

За да го направите овој занает, прво ќе мора да ја преклопите хартијата на половина, и повторно на половина и така натаму се додека не видите дека изгледа како на сликата. Откако ќе го имате во оваа форма, земете молив и нацртајте случајни геометриски форми како што гледате на сликата.

Откако ќе ги нацртате, ќе мора само малку по малку и внимателно да го исечете за да не се преклопуваат облиците едни со други затоа што тогаш лесниот мозаик за деца не би излегол добро.

Откако сè ќе се исече, треба само да ја расклопите хартијата и да го видите уметничкото дело што е оставено ... тоа ќе биде убаво и децата ќе бидат многу среќни кога ќе го видат резултатот што самите го создадоа! Тогаш тие можат да го насликаат, да напишат на него или само да го остават како што е. Тие можат да најдат место за украсување со мозаична хартија или едноставно да ја зачуваат и да направат друга со различни форми. 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.