Лесен октопод со ролна тоалетна хартија

Здраво на сите! Во денешниот занает ќе одиме направете го овој октопод од ролна тоалетна хартија. Совршено е да се прави со децата малку попладне, а потоа тие можат да си играат со занаетчиството.

Дали сакате да знаете како можете да го направите тоа?

Материјали што ќе ни требаат за да направиме тоалетна хартија да пушти октопод

 • Картон ролна тоалетна хартија.
 • Маркер на бојата што најдобро ни одговара.
 • Занаети очи. Ако немате, можете да направите две очи со правење два круга со бел картон и две со црн картон што се помали од претходните.
 • Ножици

Рацете на занает

 1. Ние го земаме картонот од ролна тоалетна хартија и Ние сликаме со маркерот што го избравме. Треба да се обидете да не ја видите бојата на картонот однадвор.
 2. Откако ќе се наслика, чекаме малку пред да продолжиме, така што бојата добро се суши.

 1. Ние ја пресекуваме ролната тоалетна хартија на осум дела, оставајќи околу два сантиметри несечено тоа ќе биде глава на октоподот.

 1. Ајде да ги превртиме пипалата во маркерот да ги обликува. Октоподот го потпираме на масата покрај делот од пипалата и проверуваме дали сите се горе-долу на иста висина, така што тој добро стои. Ако не, ние го модифицираме со наши раце.

 1. Лепиме две очи на занаети за формирање на лице.
 2. Ако сакаме да направиме помал октопод, треба само да ги превртиме пипалата повеќе и да оставиме помалку површина за главата, така што ќе имаме пократка фигура. Значи, имаме можност да направиме семејство на октоподи да играат со големина и бои.

И подготвени! Веќе имаме направен октопод и подготвен за попладне на игри со најмалите во куќата.

Се надевам дека ќе се расположите и ќе го направите овој занает.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.