Лесен пингвин оригами

Здраво на сите! Во денешниот занает ќе направиме уште една лесна фигура за оригами. Овој пат ќе направиме пингвин со целосна должина. Оригами е одличен начин да се забавувате некое време во попладневните часови на овој празник и, покрај тоа, тој е идеален за вежбање на умот и рацете што го прави активност за секој, без оглед на возраста.

Дали сакате да знаете како можете да ја направите оваа фигура оригами?

Материјали што ќе ни требаат за да го направиме нашиот пингвин

Оригами хартија или обична хартија се додека може да се ракува и преклопува без тешкотии.

Црн маркер за цртање детали за пингвинот, како што се очите.

Рацете на занает

Можете да видите како да го направите овој занает чекор по чекор на следното видео:

 • Првото нешто што треба да се направи пингвин оригами е да се направи основната форма од која ќе ја започнеме фигурата. Во овој случај ќе започнеме правење квадрат и сечење на вишокот. 
 • Тогаш ќе го свиткаме плоштадот на половина, формирајќи триаголник и повторно ќе го отвориме. Putе го ставиме во форма на ромб и ќе преклопиме две од страните формирајќи уште два триаголника.
 • Исто така, ќе ги свиткаме врвовите на овие триаголници за да ги направиме врвовите на крилјата.
 • Ние ја преклопуваме фигурата на половина, оставајќи ги крилјата надвор. Ние ја организираме фигурата со краткиот дел надолу. Ние се наведнуваме за да ја формираме главата и исто така да ги направиме градите.
 • Ние го свиткаме врвот на главата за да го направиме клунот. Можете да видите како да го направите тоа на видеото.
 • Да завршиме ќе нацртај две очи. 

И подготвени! Веќе го имаме нашето ново оригами подготвено. Препорачуваме да ги разгледате другите фигури од серијата лесни животински оригами.

Се надевам дека ќе се расположите и ќе го направите овој занает.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.