Лесна картичка бубамара

Здраво на сите! Во денешниот занает продолжуваме со занаетите што ја претставуваат пролетта. Во овој случај, ќе ја направиме оваа убава и лесна бубамара.

Дали сакате да знаете како можете да го направите овој занает?

Материјали што ќе ни требаат за да ја направиме бубамара

 • Картон од бојата што сакаме да биде бубамара. Нормално бубамарите се црвени, портокалови или жолти, но вие можете да изберете боја што најмногу ви се допаѓа.
 • Црн картон.
 • Очи за занаети.
 • Црн маркер.
 • Ножици
 • Лепак

Рацете на занает

 1. Првото нешто што ќе направиме е три круга. Toе направиме две од нив на обоениот картон и еден на црниот. Црниот круг треба да биде една големина помал од другите две, бидејќи тоа ќе биде главата на нашата бубамара.

 1. Одиме насликајте ги типичните црни точки ги имаат бубамарите на двата обоени картонски круга. Важно е точките да бидат повеќе или помалку со иста големина, можете да ставите онолку колку што сакате.

 1. Pasteе залепиме еден од обоените кругови на црниот круг, оставајќи да покаже малку помалку од половина од црното, па ја добиваме основата на нашата бубамара.

 1. Ајде сега преклопете го преостанатиот обоен круг за да и дадеме волумен на бубамара. За да го направите ова, ќе го залепиме на другиот круг. Важно е добро да ги затегнете овие два круга за да не се лабави.

 1. Да го завршиме занаетот, ајде лепи две занаетчиски очи над црниот круг.

И подготвени! Ние веќе ја направивме нашата бубамара, можете да направите колку што сакате, во различни бои и да ги ставите низ куќата за да ја развеселат со доаѓањето на пролетта.

Друг занает за бубамара, можете да погледнете на овој линк: Картонска бубамара

Се надевам дека ќе се расположите и ќе го направите овој занает.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.