Кукла со лесна саксија

Здраво на сите! Во денешниот занает ќе видиме како да се направи оваа кукла со саксии за цвеќе. Тоа е забавен начин да ги оживееме нашите градини или балкони.

Дали сакате да знаете како можете да ја направите оваа едноставна кукла?

Материјали што ќе ни требаат за да ја направиме нашата кукла од саксија

 • Саксии со две големини. Две еднакви големи саксии за тело и глава. Четири еднакви мали саксии за раце и нозе. Тие треба да бидат мазни, необоени глинени садови.
 • Стринг.
 • Насликајте ги боите што сакаме да бидат облеките на куклата. Во нашиот случај избравме две нијанси на сина и исто така бела.
 • Црн и црвен постојан маркер за детали на лицето.
 • Силиконски.

Рацете на занает

 1. Првиот чекор е направи скица каде сакаме да одат различните области насликана од нашата кукла. Можеме да обележиме и со молив каде ќе одат очите и устата. Мора да имаме предвид дека ударот со молив мора да биде лабав за да може да го избрише или да го покрие со боја без да биде забележан.
 2. Откако ќе ги посочиме областите што ќе ги насликаме, ќе почнеме да сликаме. Во тенџере ќе ги направиме очите, устата и носот. Можеме да додадеме уште некои детали ако сакаме. Useе ги искористиме маркерите за да го направиме лицето, а исто така и малку бела боја за очите.

 1. Со избраните бои, во нашиот случај сина и бела, ќе ја насликаме облеката на куклата. Е започнеме со сликање на областите што би биле кошулата во бела боја. Во овој момент не треба да бидеме прецизни бидејќи со темно сина боја можеме да ги покриеме белите области дека сакаме да ги направиме носачите за тексас комбинезони.

 1. Ние додаваме детали како џебот во светло сина боја, споеви со црн маркер и буква во џеб исто така со обележувач.

 

 1. Ние ги насликаме малите саксии во избраните бои, правејќи детали за врвците во кои ќе одат на нозе.
 2. Да се ​​стави крај ги обединуваме сите саксии. Ние го поминуваме јажето низ дупката на нозете и правиме јазол за да го поправиме. Ги поминуваме обете јажиња низ дупката во тенџерето за тело и го врзуваме тенџерето за раце во секоја од нив.

 1. Конечно ние лепиме тенџере што ќе направи наопаку со силен лепак како силикон.

 

И подготвени!

Се надевам дека ќе се расположите и ќе го направите овој занает.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.