Лесни геометриски загатки во попсикула

Овој занает е идеален за мали деца, но можете да го направите со постари деца и така сите учествуваат во активноста: некои го прават тоа, а други работат на тоа. Ова се геометриски фигури кои се изработени со поло стапови и ева гума, едноставни се за правење и уште повеќе за употреба.

Тие се дводелни загатки кои се лесни за правење и кои нема да траат повеќе од неколку минути. Во овој занает ви го покажуваме само примерот за да знаете како да го направите тоа, но можете да направите онолку геометриски фигури колку што имате поло стапови и гумена пена, така што активноста ќе биде позабавна и подолга!

Потребни материјали

  • Ева гума од различни бои
  • Поло стапчиња
  • Специјален лепак за ева гума
  • Тијарес

Како се прави занаетчиството

За да го направите овој занает не ви треба многу време и тоа е прилично едноставно да се направи. Единствено треба да исечете половина од геометриската фигура што ја сакате во пената ева со големина што се вклопува на столбот на столбот и во која можете да соберете најмалку две фигури, една над и една подолу.

Изберете различни бои за да го направите повпечатлив и попривлечен. Кога ќе ја нацртате и исечете половина од геометриската фигура, Користете го како референца за да го нацртате другиот дел што ќе оди на другиот пол партнер. Исечете ги формите што штотуку ги нацртавте и проверете дали се симетрични.

Откако ќе го имате, земете го специјалниот лепак за ева гума и залепете го секој дел на дел од стапот. Направете го така што тие добро ќе се вклопат за да можат да се ставаат еден до друг за да се формира целосната фигура. Како што гледате на сликите.

Како што можете да видите во многу лесен занает и дека децата многу добро ќе започнат да учат да прават едноставни загатки со лесни геометриски форми.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.