15 лесни занаети за деца

Лесни занаети за деца

Слика | Пиксабеј

Дали на малите им е здодевно дома и не знаат што да прават за добро да се забавуваат? Во следниот пост ќе најдете 15 лесни занаети за деца кои се направени во џафи и со кои можат многу да се забавуваат и во процесот на создавање и подоцна, кога ќе го завршат занаетот и ќе можат да си играат со него.

За да ги направите овие занаети, нема да треба да купите многу материјали. Всушност, ако сте fansубители на занаети, сигурно ќе имате неколку од нив дома од претходни прилики, иако исто така можете да ги искористите предностите од рециклирани материјали за да ги направите. Не го пропуштај!

Лесен суперхерој со занаетчиски стапови и картон

Суперхерој со прачка за стапчиња

Меѓу лесните занаети за деца, можете да го најдете ова едноставно суперхерој направен со стапови и картонНа Материјалите што ќе ви бидат потребни се стапче, картон и обележувач во боја.

Добрата работа за овој занает е што можете да го направите за неколку минути, а потоа децата ќе можат да си играат со него. Покрај тоа, може да се персонализира со избирање на боите, па дури и буквата на суперхеројот со иницијалот на името на детето, на пример.

Ако сакате да знаете како да го направите тоа, не пропуштајте ја објавата суперхерој направен со стапови и картон.

Почувствувана загатка за деца

Се чувствува загатка

Една од омилените игри за добро забавување на децата се загатките, од најмалите до најсложените. Загатките направени со ткаенини како филц се совршени за работа на моторни вештини и сетила, што е идеално за децата да ги развијат своите когнитивни и физички способности.

Покрај тоа, оваа загатка е лесно да се направи и можете да направите секакви фигури со кои ќе го украсите. Меѓу другите, ќе ви треба ткаенина од филц, конец за вез, дебела игла и леплив велкро.

Ако сакате да научите како да го направите тоа чекор по чекор, видете ја објавата Почувствувана загатка за деца.

Знак за рачка на врата со порака

Занает со копче за врата

Ова е едно од лесните занаети за деца што можете да го направите со само неколку материјали што веќе ги имате дома како што се картон во боја, хартија за крепи, ножици, лепак и маркери.

Со сите овие алатки можете да го креирате ова обесен знак за порака на копчињата од собите во куќата. Дали сакате да знаете како да го направите тоа? Погледнете го постот Знак за рачка на врата со порака.

Божиќен украс за ирваси да се прави со деца

Божиќна картичка за ирваси

Покрај тоа што е еден од лесните занаети за деца, тој е и еден од најразновидните бидејќи може да се користи како украс за новогодишна елка или како честитка за некој специјален за време на овие датуми.

Тоа е толку едноставно што дури и најмалите од семејството можат да учествуваат во неговата подготовка. За да го направите ќе ви треба само парче картон, молив, црн маркер, некои обоени топчиња и некои други работи што можете да ги видите во објавата Божиќен украс за ирваси да се прави со деца.

Занаети за рециклирање за Божиќ. Снешко

Картонски снежен човек

Друг од најинтересните лесни занаети за деца и многу типичен за божиќната тема што можете да го направите е картонски снежен човек.

Е ви требаат празни ролни од хартија, пена гума, пом пом, филц, маркери и неколку други резерви. Резултатот е многу убав, или да ја украсите детската соба или да ја користите како играчка за да се забавуваат некое време.

Ако сакате да ги видите сите чекори како да го направите тоа, не пропуштајте ја објавата  Рециклирање занаети за Божиќ: СнешкоНа Сигурно ќе ви изгледа добро!

Картонски полжав да се прави со деца

Картонски полжав

Овој мал полжав е еден од најбрзите лесни занаети за деца. Одлично е за најмалите да научат сами да прават занаети и да имаат супер забавно развивање на нивната имагинација.

Главниот материјал за правење на овој полжав е картон. Сигурно имате многу дома! Дали сакате да видите како можете да ги направите? Во објавата Картонски полжав да се прави со деца ќе го најдете целиот процес.

Лесна свинче банка рециклира шише млеко во прав или слично

Свинче банка со брод

Сега кога започнува новата година, добро време е да ги научиме децата да си ја штедат платата за да можат да купуваат ситници и играчки преку целата година.

Забавен начин да го направите е со создавање на ова свинче банка со шише рециклирано млеко во правНа Тоа е едно од лесните занаети за деца за кое ќе ви требаат неколку материјали: чамец, малку волна, секач и топол силикон.

Ако сакате да го знаете процесот на производство на оваа свинче банка, не пропуштајте ја објавата Типче млеко во прав за рециклирање на свинче банка.

Геометриски форми за печат, направени со ролни тоалетна хартија

Печати со ролни од хартија

Дали сакате да им помогнете на најмалите да ги украсат училишниот прибор на забавен и оригинален начин? Потоа погледнете го постот Геометриски форми за печат со ролни за тоалетна хартија бидејќи тоа е еден од лесните занаети за деца што можете да го направите во блиц со неколку материјали што ги имате дома. Е ви требаат само маркери, некои картони за тоалетна хартија и некои преносни компјутери.

Картон и крепе хартиена пеперутка

Картонска пеперутка

Друг од лесните занаети за деца што можете да го направите со малку картон, хартија за крепи, маркери и лепак е ова картон и пеперутка од хартија за крепи супер кул. Не е потребно многу време да се направи и веднаш ќе имате мал украс со кој ќе ја декорирате детската соба.

За да знаете како да го направите, погледнете го постот Картонска и крепеста хартиена пеперутка каде што доаѓа многу добро објаснето чекор по чекор.

Тенџере за организатори на моливи за деца

Тенџере за организатор со молив

Децата имаат тенденција да акумулираат голема количина на боички, моливи и маркери за да ги насликаат, кои на крајот секогаш завршуваат околу куќата. За да избегнете губење и да ги имате сите слики на едно место, обидете се да го направите ова тенџере за организатор за моливи за деца.

Еве некои од најзабавните и шарени лесни занаети за деца. Покрај тоа, ќе ви овозможи да ги рециклирате материјалите што веќе ги имате дома, наместо да ги фрлате.

Ако сакате да знаете како да го направите овој занает, не пропуштајте ја објавата тенџере за организатор за моливи за деца.

Платни кеси за парфимирање на ормарите

Мириса на вреќа од ткаенина

Овие крпни кесички за парфимирање на ормарите Тоа е уште еден од лесните занаети за деца, кој покрај тоа што ќе им даде убаво време на малите, ќе служи и како природен освежувач на воздухот за облеката, што ќе спречи облеката да собере мириси и влажност.

Тие се шарени, практични и совршени за подароци. Во истото попладне можете да направите неколку со малку ткаенина, сушено цвеќе и суштина од лаванда или цимет. За да ги знаете останатите материјали за изработка на овој занает, ви препорачувам да го прочитате постот Платни кеси за парфимирање на ормаритеНа Pleasureе биде задоволство да се отворат кабинетите!

Украсени влечки за лето

Платни чевли

Украсете некои бели патики со маркери Тоа е уште еден од најубавите лесни занаети за деца што можете да го направите. Можете да им помогнете на најмалите да направат цртежи од едноставен дизајн. Е ви требаат само пар патики и два црвени и зелени маркери за ткаенина.

Можете да го направите дизајнот на црешите или да ја искористите вашата имагинација и да ја насликате онаа што ви се допаѓа најмногу. Во објавата Украсени влечки за лето ќе го најдете видеото за да го рекреирате овој занает. Не го пропуштај!

Рециклирани играчки: магичната флејта

Занает со флејта

Понекогаш наједноставните играчки се оние што децата најмногу ги сакаат за да имаат забавно и забавно време. Тоа е случај со Магична флејта, еден од лесните занаети за деца што можете да го направите за неколку минути.

За да ја направите оваа играчка, можете да користите рециклирани материјали што ги имате дома како некои сламки или сламки за голтка содаНа И ако ги немате, можете да ги најдете во секој супермаркет.

Освен сламките, ќе ви треба и малку лента или лента. Друга опција е лепак, но ако можете да се одлучите за лента, ја препорачувам затоа што ќе биде многу подобро, полесно да се направи, па дури и побезбедно. Како што можете да видите, потребни ви се само неколку работи!

Мачка чувар на молив

мачка чувар на моливи

Ако сакате да рециклирате, уште еден од лесните занаети за деца што можете да го направите е ова мачка чувар на моливи со картонски ролни тоалетна хартија што ги имате дома. За останатите, нема да ви требаат многу повеќе материјали, освен некои маркери, пар ножици, малку лепак и некои занаетчиски очи.

Ако сакате да знаете како да ја направите оваа симпатична мачка чекор по чекор, не пропуштајте ја објавата Мачка чувар на молив.

 Игра на карики

Комплет прстени

ова Комплет прстени Тоа е уште еден од лесните занаети за деца што можете да ги направите со материјали што ги имате дома. Малку картон, картонска ролна кујнска хартија, маркери и лепак ќе бидат доволни за да ја направите оваа забавна игра со која можете да играте некои игри внатре или надвор од домот.

Дали сакате да знаете како е направен овој сет прстени? Погледнете го постот Комплет прстени каде што ќе најдете детални инструкции.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.