Лесно лице за куче Оригами

Здраво на сите! Во денешниот занает ќе започнеме серија на едноставни фигури од оригами да се прават со најмалите во куќата. Willе започнеме со правење лице на куче. Оригами е одличен начин да се забавувате и да вежбате ум, правејќи го совршен за секоја возраст. Исто така, имајќи голема разновидност на фигури за правење, можеме да го зголемиме нивото на тежина и да создадеме предизвици.

Дали сакате да знаете како можеме да го натераме ова куче да се соочи со оригами?

Материјали што ќе ни требаат за да го натераме нашето куче да се соочи

 • Хартија, можете да користите хартија дизајнирана за правење оригами или било каков вид хартија што ја имате дома.
 • Пенкало за обележување. Во некои фигури од оригами можеме да додадеме некои детали, како што се насликани очи.

Рацете на занает

 1. Првиот чекор е да ја исечеме основата за хартија што ќе ни треба, во овој случај да почнеме од плоштад, па добро ќе ја рашириме хартијата што ќе ја користиме и ќе исечеме квадрат толку голем колку што сакаме да ја имаме фигурата подоцна. Willе земеме предвид дека бројката ќе биде половина од големината на плоштадот.
 2. Ја ставаме хартијата во позиција како да е ромб и го преклопуваме на половина за да добиеме триаголник покажувајќи го отворениот крај на хартијата надолу.

 1. Ние ги преклопуваме двата агли што остануваат на врвот да ги формираме ушите на лицето на нашето куче.

 1. Ајде сега преклопете го долниот агол нагоре за да го формирате носот На кучето. На овој начин ќе го завршиме целото лице на кучето и ќе треба да ги насликаме деталите.

 1. Да се ​​стави крај ќе насликаме две очи и нос точно на врвот на триаголникот на носот на лицето на кучето.

И подготвени! Веќе ја имаме нашата прва фигура оригами многу лесно и брзо. Одлично е да се започне во светот на оригами.

Се надевам дека ќе се расположите и ќе го направите овој занает.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.