Лесно лице Оригами Фокс

Здраво на сите! Во денешниот занает ќе ја направиме третата лесна фигура за оригами од низата фигури што ги правиме. Овој пат ќе направиме лице на лисица со хартија. Оригами е забавен начин да го одржуваме остриот ум, па затоа се препорачува за сите возрасти.

Дали сакате да знаете како да го направите ова лице со лисица?

Материјали што ќе ни требаат за да ја направиме лисицата со оригами

 • Хартија, може да биде специјална хартија за оригами или било каков вид хартија што не е многу густа и затоа е лесна за обликување.
 • Обележувач за сликање детали како што се очите.

Рацете на занает

 1. Првото нешто е да се исече основната фигура што ќе ни треба за да го направиме лицето на лисицата. Во овој случај ќе започнеме од плоштад. Е земеме предвид дека бројката ќе биде голема колку половина од основниот квадрат од кој ќе започнеме.
 2. Го ставаме плоштадот во позиција како да е ромб и ќе го свиткаме на половина за да формираме триаголник. Willе го оставиме триаголникот насочен нагоре пред да продолжиме да ја формираме фигурата.

 

 1. Го преклопуваме горниот агол за да се допреме со врвот на долната линија на триаголникот. Haveе обележиме како да има три триаголници.

 1. По должината на линијата што ги дели триаголниците ќе направиме двојки. Takeе земеме предвид дека советите што се наоѓаат во горниот дел треба да бидат малку разделени, бидејќи тие ќе бидат ушите.

 1. Ние ќе ја свртиме фигурата и ќе ги насликаме деталите со обележувач: очите и носот.

И подготвени! Ние веќе ја направивме нашата трета лесна фигура за оригами. Ако сакате да видите какви се претходните бројки, можете да ги видите тука:

Лесно лице за куче: Лесно лице за куче Оригами

Лесно лице од свиња: Лесно лице од свиња оригами

Се надевам дека ќе се расположите и ќе го направите овој занает.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.