Лесно лице од свиња оригами

Здраво на сите! Во денешниот занает ќе продолжиме со серијата занаети од оригами. Е настапиме лицето на свиња на многу едноставен и брз начин. Оригами помага во обука на умот, правејќи го совршен за секоја возраст.

Дали сакате да знаете како да го направите ова прасе да се соочи со хартија?

Материјали што ќе ни требаат за да го направиме лицето свиња оригами

 • Хартија, може да биде специјална хартија за оригами или кој било вид хартија што не е многу крута.
 • Ознака за да направите некои детали како што се очите.

Рацете на занает

 1. Првиот чекор е да ја исечете хартијата за да ја добиете основата од која треба да започнете и да започнете да ја правите фигурата. Во овој случај ќе ни треба плоштад. Ние ќе ја исечеме оваа бројка имајќи предвид дека лицето ќе биде големо колку половина од плоштадот.
 2. Theе го ставиме плоштадот во А. позиција како да е ромб и ќе ги свиткаме двата агли на страните додека врвовите не се сретнат во центарот. 

 1. Ние ќе ја свиткаме целата фигура на половина формирајќи еден вид квадрати и триаголник заедно.

 1. Ние ги преклопуваме двата горни агли за да го направиме увотос Ние мора да се обидеме да ги натераме да останат на иста висина со долните агли што ги формиравме со носот.

 

 1. Сега ќе го свиткаме долниот агол, но свиткување на висина што ги остава двата долни агли закосени. Откако ќе се свитка, ќе ги разделиме двата агли и ќе свиткаме еден за да формираме ромб на врвот на муцката на свињата. Така ќе можеме да ја формираме муцката на свињата.

 1. Конечно деталите ќе ги насликаме со обележувачот. Makeе направиме две очи и две точки на носот, точно во центарот на ромбот што го направивме претходно.

И подготвени! Ние веќе го направивме нашето свинско лице и второто оригами од оваа серија лесни фигури. Првата слика можете да ја видите на следниот линк: Лесно лице за куче Оригами

Се надевам дека ќе се расположите и ќе го направите овој занает.

 

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.