Лесно лице од оригами коала

Здраво на сите! Во денешниот занает ќе видиме како да направиме друга фигура за оригами. Areе го направиме тоа лице на коала многу лесно и брзо.

Дали сакате да знаете како можете да го направите тоа?

Материјали што ќе ни требаат за да го направиме лицето оригами коала

 • Хартија, може да биде специјална хартија за оригами или друга хартија се додека не е премногу густа и може да се ракува добро.
 • Маркер за да ги направите деталите за лицето на коалата.

Рацете на занает

Ајде да видиме како да ја направиме оваа бројка во оригами чекор по чекор во следното видео:

 1. Првото нешто е да се направи основната фигура со која ќе започнеме да го правиме лицето на коалата. Во овој случај ќе ни треба квадрат.
 2. Е го ставиме плоштадот во форма на ромб и ќе го свиткаме на половина покажувајќи го аголот на триаголникот надолу.
 3. Сега ќе ги свиткаме горните агли за да формираме уште еден ромб. 
 4. Овие последни го преклопуваат ние ќе преклопиме повторно, но нагоре оставајќи мала разлика до врвот. Foldе ги свиткаме аглите надолу да се формираат ушите.
 5. El триаголник што е во средината на двете уши ќе го преклопиме исто така.
 6. Ние ја ротираме фигурата.
 7. Го преклопуваме долниот агол напред да се формира муцка на лицето на коалата.
 8. Конечно, ќе направиме боја со обележувач детали на лицето: очи и нос.

И подготвени! Веќе имаме уште една од лесните оригами фигури од серијата што ја правиме. Можете да видите како да ги направите претходните бројки на следниве врски:

Кучешка глава: Лесно лице за куче Оригами

Свинско лице: Лесно лице од свиња оригами

Лисица глава: Лесно лице Оригами Фокс

Зајачко лице: Оригами зајачко лице

Се надевам дека ќе се расположите и ќе го направите овој занает.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.