Летачки пеперутки од обоена хартија

шарена хартија што лета пеперутка

Природата е дел од нас и пеперутките секогаш ги сакаат сите. Тие се убави и ја осветлуваат секоја градина. Денес ќе направиме неколку пеперутки во боја, кои ќе летаат на местото каде што сакате да ги ставите за украсување. Тие се идеални за детски спални соби, игри соба или детски забави.

Изработката на нив е многу лесна и не бара многу време. Тие се идеални да се прават со деца, но ако одлучите дека сакате да ги правите со деца, барем тие треба да имаат можност добро да ја исечат хартијата. Останатото е многу лесно и чекорите што треба да се следат се прават во еден момент. Дали сакате да знаете како да направите летачки пеперутки од обоена хартија? Продолжете да читате!

Materialsе ви требаат материјали

материјали од пеперутка од хартија

 • Хартија во боја (изберете ги боите што најмногу ви се допаѓаат за вашата пеперутка)
 • Тијарес
 • 1 стап за лепило
 • 1 молив
 • 1 гума за бришење
 • 1 малку лента или лента за перење

Како да направите летачки пеперутки за украсување

Нацртајте линија на хартијата што ќе биде телото на вашата пеперутка, ние ја одбравме зелената хартија. Обоената хартија е идеална што е ДИНА-4, така што излегува од прилично голема големина. Направете дел од страната на околу 5 или 6 сантиметри. Кога го имате, ставете лепак на малата површина што е ограничена со линијата направена со молив. Откако ќе го вклучите лепилото, преклопете ја хартијата како да правите цилиндар и оставете лепениот дел да остане на задниот дел од цилиндарот за хартија.

Потоа ставете го цилиндерот за хартија во средина на обоена хартија ДИНА-4 и нацртајте ги крилјата како што гледате на сликата. Потоа извадете го цилиндерот и спојте ги крилјата за подоцна да ги исечете. Кога имате крилја, земете парче од другата хартија во боја и нацртајте ги антените и мотивите за украсување на крилјата на пеперугата, ставивме мали кругови.

Сега Залепете го цилиндерот во средината на крилјата, антените и украсните мотиви на крилјата. Потоа нацртајте смешко лице.

Земете го јажето да се обеси и оставете ја пеперутката да лета и со лента или лента за перење лепете ја зад пеперутката, а потоа до таванот.

Already Веќе ја имате вашата летачка пеперутка!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.