ЛЕТЕН ЛАЈ ХИПОПОТАМУС - ЧЕКОР ОД ЧЕКОР

Летото доаѓа и во ова туториал Јас ве учам како да направите А. летен нилски коњ седејќи во А. плови, многу во согласност со оваа сезона од годината. Ако останеш ќе ти го покажам чекор по чекор за да можеш направи си.

Материјали

Да го сториме летен нилски коњ ќе ви треба секаков вид на глина o паста за моделирање (Фимо, ладен порцелан, пофлексибилен ...). Ние ќе го искористиме следново colores:

 • Сива
 • Зелени
 • Amarillo
 • Црна
 • Виолетова
 • Беж

Е ви требаат и некои алатки корисно за моделирање како шило и нож со нож. И да ви дадам повеќе детали што можете да ги користите акрилна боја во розова боја.

Чекор по чекор

Во следното видео-упатство Јас ве учам да го обликувате летен нилски коњ на лесен начин за да можеш направи си во секое време.

Ајде да го прегледаме чекори да продолжиш за да не заборавиш ништо на ништо и тоа едноставна.

Плови

 1. Создадете густа линија и затворете ја во круг.
 2. Земете мали парчиња од друга боја и направете топчиња, лепејќи ги по целиот плови.

Хипопотамус

 1. За тело, превртете топка околу едната страна создавајќи јајце.
 2. Залепете исцедена линија на дното за да направите костим за капење.
 3. Во центарот на стомакот обележете дупка за омлиго.
 4. Создадете две капки за пати, обележете две ленти со ножот за да ги направите копитата и лепете ги на костимот за капење.
 5. Направете го истото со другите две нозе.
 6. La Cabeza исто така е во форма на јајце.
 7. Направете две дупки за очи и вметнете две црни топчиња во нив.
 8. За носот создадете две капки и залепете ги правејќи дупка во нив со шил.
 9. на уши тие се исти, но залепени на горниот дел од главата.
 10. Обележете го уста со полукружен предмет.

Сладолед

 1. За да го направите сладоледот, создадете капка со тркалање надолу од едната страна на лажичката.
 2. За линиите на корнет превртете ја таа капка со нож.
 3. На паста од корнет ставете топка, и направете капка што мора да ја оставите настрана како сладоледот да се топи.

Последното што останува е да се наслика руменило во розова нијанса со акрилна боја. И ќе завршиш со твоето летен нилски коњ, подготвени да ги украсите вашите забави на базен, вашата соба во овој момент, ставете приврзок за клучеви или во рамка за фотографии.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.