Оригами зајачко лице

Здраво на сите! Во овој нов занает, ќе направиме уште една од лесните фигури на оригами од серијата животни што ги правиме. Овој пат ќе одиме направи лице на зајак. 

Дали сакате да видите како можете да го направите ова лице?

Материјали што ќе ни требаат за да го направиме зајакот со оригами

 • Хартија, можете да користите специјална хартија за оригами или да користите друг вид хартија што не е многу густа и ви овозможува да ја свиткате и обликувате хартијата по ваш вкус.
 • Обележувач за правење детали како што се очи и нос.

Рацете на занает

 1. Првиот чекор е да се направи основната фигура од која ќе почнеме да ја правиме денешната фигура на оригами. Одиме да започнете од плоштад како и во претходните прилики. Willе земеме предвид дека добиената бројка ќе биде половина поголема од квадратот.
 2. Ние го ставаме квадратни во позиција слична на дијамант и преклопете ја на половина покажувајќи го аголот кон врвот.

 1. Ние го свиткаме триаголникот на половина да се дојде до означување на средината.

 1. Ние правиме мала брчка во основата на триаголникот. 

 1. Ние ги преклопуваме аглите и ги ставаме заедно, така што тие одат по линијата што ја обележавме со преклопување на триаголникот прво. На овој начин ќе добиеме форма на ромб и две точки кои излегуваат од врвот.

 1. Е се свртиме до фигурата.
 2. Го преклопуваме горниот агол на ромбот и го криеме помеѓу ромбот и краевите што ги постигнавме со претходното превиткување.

 1. La долниот агол на ромбот го преклопуваме исто така кон грбот.

 1. Конечно, ќе ги насликаме деталите на лицето на зајакот: очи, нос и уста.

И подготвени! Веќе имаме друга фигура за оригами од нашата серија. Можете да видите како да ги направите претходните бројки на следниве врски:

Кучешка глава: Лесно лице за куче Оригами

Лице на лисицата: Лесно лице Оригами Фокс

Свиња глава: Лесно лице од свиња оригами

Кит Оригами: Лесен кит Оригами

Се надевам дека ќе се расположите и ќе го направите овој занает.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.