Лице од мачка оригами

Здраво на сите! Во денешниот занает ќе продолжиме со серијата лесни фигури за оригами. Овој пат ние ќе направиме лице на мачка. Оригами е лесен и забавен начин да ги задржиме умот и рацете пргави, правејќи ги совршени за секоја возраст.

Дали сакате да видите како можете да го направите тоа?

Материјали што ќе ни требаат за да го направиме лицето мачка оригами

 • Хартија Може да биде специјална хартија за оригами или кој било вид хартија што не е многу крута и затоа овозможува лесно да се преклопи.
 • Обележувач за правење детали како што се очите или муцката.

Рацете на занает

 1. Првиот чекор е да се добие основната фигура од која ќе се започне да се прави главата на нашата мачка. Во овој случај ќе направиме квадрат со хартијата. Бројката ќе биде околу половина од големината на квадратот што ќе ја направиме, за да можеме да ја избереме големината.
 2. Го ставаме плоштадот во А. поставете се како ромб и преклопете го на половина формирање на триаголник. Точката на триаголникот треба да биде свртена надолу.

 1. Ги преклопуваме двата горни агли, за повторно да добиеме форма на ромб.

 1. Истите овие агли ќе ги направиме преклопете ги нагоре за да ги направите двете уши. 

 1. Триаголникот што е помеѓу двете уши ќе го преклопиме кон предниот дел на лицето и триаголникот што е во долниот дел ќе го преклопиме назад да се формира носот на мачката.

 1. Ние го свртуваме лицето и го заокружуваме аголот на триаголникот што го формира носот на мачката.

 1. Конечно, со маркерот, додаваме детали како: очи, мустаќи, нос и уста.

И подготвени! Веќе имаме уште една лесна фигура за оригами.

Се надевам дека ќе се расположите и ќе го направите овој занает или која било друга фигура од оригами во серијата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.