Оригами лице од слон

Здраво на сите! Продолжуваме со серијата лесни оригами, забавен начин да ги поминете попладневните часови со семејството, со Божиќен филм во позадина. Во овој случај ние ќе извршиме лице на слон.

Дали сакате да знаете како можете да го направите тоа?

Материјали што ќе ни требаат за да го направиме лицето на слонот оригами

 • Оригами хартија или обична хартија, се додека не е премногу густа или тврда за да се дозволи да се обликува.
 • Црн маркер за изработка на деталите.

Рацете на занает

 1. Прво на сите, како и во претходните занаети од оригами, ние ќе ја исечеме основната фигура за да ја направиме нашата фигура. Во овој случај да почнеме од плоштад.
 2. Преклопете го плоштадот на половина од едната и другата страна, до обележете ги половините на плоштадот.
 3. Ние свиткаме еден од врвовите 1/3 од висината до достигнување на централната точка.

 1. Сега ги свртуваме аглите начинот на кој изгледа на сликите подолу.

 1. Повторно ги свиткаме аглите формирање квадрат на врвот.

 1. Дното, повторно се наведнуваме нагоре и надолу оставајќи мала набора на средина.

 1. Ги свиткаме горните агли и се свртиме до фигурата.

 1. Сега Останува само да ги направиме деталите, како очите и устата на слонот.

И подготвени! Веќе имаме уште една лесна фигура за оригами во оваа серија.

Препорачуваме да ги разгледате другите животински лица за да ги направите со оригами и да ги направите оние што најмногу ги сакате.

Кучешко лице: Лесно лице за куче Оригами

Лисица оригами: Лесно лице Оригами Фокс

Коала лице: Лесно лице од оригами коала

Оригами прасе лице: Лесно лице од свиња оригами

Се надевам дека ќе се расположите и ќе го направите овој занает.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.