Лесен креп хартија цвет од лотос

лотос цвет

Е направиме лотос цвет со крепе хартија, совршен за украсување на куќата. Може да се стави сам, да се компонираат централни парчиња или да се украсуваат wallsидови. Можностите се многу!

Одат за тоа?

Материјали што ќе ни бидат потребни

Цветни материјали од лотос

 • Бела или розова крепе хартија
 • Креп хартија или слична на друга боја за центарот на цветот. Ја одбрав жолтата боја.
 • Ножици
 • Пиштол за топол лепак или друг брз лепак.
 • Парче картон

Рацете на занает

 1. Исечете правоаголник од розова или бела крепе хартија, преклопете го на неколку делови и цртаме неколку ливчиња. Две големини.

лотос цвет чекор 1

 1. Ние ги исекуваме ливчињата и ги оставаме одделени по големина. Ние сечеме парче картон во круг, колку големината на паричката од 1 €. Y ние ќе залепиме еден од рабовите на ливчињата во овој круг поголеми

лотос цвет чекор 2

 1. Потоа ќе ставиме уште еден ред помали ливчиња. Препорачливо е да се стави околу 6 ливчиња за секој слој.

лотос цвет чекор 3

 1. центарот на цветот. Земеме жолта крепе хартија и исечеме лента дебела еден прст и долга околу 20 см. Ние ја преклопуваме оваа лента многу и ќе пресечеме на половина на дебелината во мали ленти правејќи еден вид раб.

лотос цвет чекор 4

лотос цвет чекор 5

 1. Ние ја расплетуваме жолтата лента, иако не мора да биде целосно. Сега да го засукаме Ние го лепиме последниот раб за да го обезбедиме и да ги отвориме рабниците. Areе го лепиме центарот во средина на ливчињата.

лотос цвет чекор 6

лотос цвет чекор 7

лотос цвет чекор 8

 1. Време е да дајте му форма. Ајде да го свртиме цветот и да се затегнеме околу картонскиот круг.

лотос цвет чекор 9

 1. Сега ќе врземе конец за да ги затвориме ливчињата околу центарот.

лотос цвет чекор 19

 1. За да завршиме, повторно го превртуваме цветот, ставете ги ливчињата и ние ќе бидеме стиснати еден по еден за да останат будни.

лотос цвет чекор 11

И подготвени!

Се надевам дека ќе се расположите и ќе го направите овој занает.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.