Магични балони

Магични балони

Ние сакаме да ги правиме овие забавни и лесни занаети за давање подароци или играње додека децата ги сакаат овие типови балони дека треба да се исцедат меѓу рацете и набудувајте како се движи она што го имаат внатре. Неговите материјали се достапни за купување во која било кинеска чаршија и нема да ви одземе долго за да ги подготвите. Доколку не сакате да пропуштите ниту еден нејзин чекор, можете да го погледнете видеото што го подготвивме за да го сториме тоа, се надевам дека ќе ви се допадне на сите!

Материјалите што ги користев за две змии се:

 • Шарени балони
 • Транспарентни балони
 • Цврста мрежа со големи, светло обоени дупки
 • Сјајот во боја во форма на starsвезди или срца
 • Мали и обоени гел-орбити
 • Мало парче украсна низа
 • Две парчиња украсен лак со различна боја
 • Гумена лента за врзување на мрежата
 • Бокал со вода
 • Ембудо
 • Тијарес

Овој занает можете да го видите чекор по чекор на следното видео:

Прв чекор:

Ние земаме транспарентен балон и го исполнуваме со орбити мал гел и обоени. Willе си помогнеме едни на други да ги воведеме со инка и целосно ќе го наполниме балонот. Со бокал со вода ќе додадеме само лажичка вода така што орбитите имаат малку вода додека се затвораат. Ние го затвораме балонот со силен јазол.

Магични балони

Втор чекор:

Фаќаме парчето мрежа и го пресековме додека не видите дека е доволно голем за да го завитка балонот. Со гумена лента ја затвораме мрежата врзувајќи ја добро и повлекувајќи ја мрежата нагоре, така што сè е добро прилагодено и компресирано. Ние го украсуваме затворачот со украсно јаже, го јазолуваме и правиме јамка.

Трет чекор:

Ние земаме еден од обоените балони и со помош на ножици ќе исечеме мали и еднакви дупки. Makeе направиме дупки околу целиот свет, да бидат одделени и неправилни во вселената. Го ставаме белиот балон во внатрешноста на балонот што го исековме.

Четврти чекор:

Ја ставаме инката во внатрешноста на дупката на про transparentирниот балон и го ставаме сјајот. Тогаш го исполнуваме со вода до комплетирање на балонот.

Петти чекор:

Ние го врзуваме белиот балон со многу силен јазол и го ставаме во внатрешноста на обоениот балон. Балоните што ги завршивме конечно се украсени со А. украсна лента. Ние ќе го јазол и ќе направиме лак.

Чекор шест:

Проверуваме дали нашите балони биле одлични. Ние го цедиме секој од нив и набудуваме како орбитите се шират помеѓу дупките во мрежата или како сјајот изгледа како лебди во водата и помеѓу дупките во балонот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.