Кутија со изненадувања што треба да ги подарите

Кутија со изненадувања што треба да ги подарите

Оваа мала кутија со изненадувања го има целиот свој шарм. Секој што ќе добие ваков подарок каде што може да ја отвори кутијата и да најде многу карти за отворање, со пораки и фотографии, освен сувенири или слатки, ќе го направи тоа совршен настан. Треба само да набавите декоративна кутија и да ги направите pop-up картичките чекор по чекор. Тогаш другите компоненти се направени сами од себе, ќе ги поставиме нашите слатки и ќе ја затвориме кутијата, а крајот ќе го завршиме со украсен лак.

Материјалите што ги користев се:

 • украсна картонска кутија со капак и правоаголна форма
 • образец за форма на срце
 • картонска светло и темно розова боја
 • црн картон
 • украсен лак направен од про sheирна ткаенина
 • еластични ленти
 • украсни налепници
 • лепак за лепило
 • компас
 • топол силиконски лепак со пиштол
 • секач
 • молив
 • правило
 • ножици

Овој занает можете да го видите чекор по чекор на следното видео:

Прв чекор:

Doе направиме две розови структури во форма на срце: идејата е да се нацрта квадрат еднаков на четири пати поголем од големината на образецот за срце. Ако образецот на срцето мери 8 × 8 см како во мојот случај, на пример, ќе го помножиме со четири пати за да формираме квадрат од 16 × 16 см.

Втор чекор:

Овој плоштад Го преклопуваме во форма на крст и повторно го преклопуваме формирајќи дијагонали на сите негови агли. Со овие набори ќе ни помогне да можеме да ја свиткаме картичката навнатре со преклопување на четири страни. Може да се види на фотографијата.

 

Трет чекор:

Како што ги направивме овие набори ги поместуваме настрана додека не формираат квадрат. Делот од отворените набори ќе биде свртен нагоре, а затворените свртени надолу. Во ова време Ние со молив го следиме обликот на срцето одозгора и отсекуваме каде што сме нацртале. Ја отвораме структурата и мора да забележиме дека оставивме еден вид цвет. Со компасот цртаме два мали круга што ќе ги залепиме во центарот на цвеќето.

Четврти чекор:

На црн картон цртаме уште два квадрати со исти мерења како порано. Го преклопуваме во форма на крст и на неговите дијагонали и повторно трагаме по обликот на срцата во три од формираните квадранти. Потоа ќе ги исечеме, во еден од нив можеме да исечеме без да се одделат дел од страните на срцата. На овој начин би имале три споени срца и несечен плоштад. Бидејќи направивме две еднакви структури, ги спојуваме и лепиме на делот од нивните квадрати.

Петти чекор:

Ние ја земаме декоративната кутија, го отстрануваме капакот и со секач ги сечеме аглите на кутијата, така што таа е целосно отворена. Toе ги искористиме неговите страни или клапи за да ги поставиме нашите елементи. На подолгите страни ќе поставиме парче гума што ќе ги држи слатките. За да не видите како е заглавена гумата,  поставивме парче црн картон погоре за да биде поелегантно. Парчето црн картон ќе биде целосно прилагодено настрана и со рабовите навлечени. Затоа мерењата што ги правите се малку поголеми за да можете да ги направите овие набори. Ние ги лепиме сите парчиња со топол силикон.

Кутија со изненадувања што треба да ги подарите

Чекор шест:

Ние ги ставаме сите наши структури во кутијата. Можете да ги декорирате цвеќето со убава налепница, да го затворите и да го залепите со силиконски лепак на малите страни од кутијата. Ние исто така можеме да ја украсиме структурата на срцата во црно со налепница, па дури и да поставиме некаква пишана порака, што е нејзината цел. Во мојот случај имам ставено само мала фотографија во центарот. Ние ја затвораме структурата и ја лепиме во средината на кутијата.

Кутија со изненадувања што треба да ги подарите

Седми чекор:

Ние ги ставаме нашите задоволства во внатрешноста на непцата и со картичките или структурите добро затворени, се обидуваме да ја затвориме кутијата и да го поставиме нејзиниот капак. За да завршиме, ставивме убав украсен лак.

Кутија со изненадувања што треба да ги подарите

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.