Мала птица со чаши со јајца

Здраво на сите! Во денешниот занает ќе видиме како можеме да направиме птица или пиле на многу едноставен начин со картон за јајца. Совршено е да поминете попладне со најмалите во куќата.

Дали сакате да знаете како можете да го направите тоа?

Материјали што ќе треба да ги направиме нашите мали птици со чаши со јајца

 • Картон за јајца.
 • Картички од разни бои, една за врв и друга за гребен.
 • Лепак
 • Тијарес
 • Секач
 • Означи пенкало

Рацете на занает

 1. Првото нешто што ќе направиме е исечете две дупки во чашата со јајца за да го формирате телото на птицата. Треба да се обидеме да го исечеме работ што е можно поправилно за да можеме потоа да ги залепиме двата дела. Во случај да ни е уште тешко да ги лепиме двата дела, можеме да залепиме неколку јазичиња со картон одвнатре за да ги обезбедиме двата дела.

 1. Исековме од картон парче со два триаголника што ќе направи врв. За да го направите ова, отсекуваме правоаголник, преклопете го на половина и потоа направете ги триаголниците. Значи, ќе ги имаме двата еднакви дела.

 1. Во картонот од друга боја ќе исечеме издолжена и половина заоблена форма, на која ќе направиме некои парчиња за да симулираме некои пердуви или влакна. Ова парче ќе биде сртот на нашиот мал рај.

 1. Лепиме два дела од чашата со јајца истовремено со земањето на клунот помеѓу двете, така што останува предмет.
 2. Сликаме два црни круга како очи.
 3. Со секачот правиме отвор во горниот дел од чашата со јајца и таму го ставаме птичјиот гребен. Малку ги отвораме парчињата на гребенот за да бидат позабележителни.

И подготвени! Ние веќе ја имаме нашата мала птица. Ако сакаме, можеме да го насликаме картонот, така што телото на птицата има друга боја, или дури можеме да додадеме и крилја.

Се надевам дека ќе се расположите и ќе го направите овој занает.

 

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.