Кутии за дипломирање

Кутии за дипломирање

Со доаѓањето на дипломирањето, сигурно веќе размислувате како да го прославите овој посебен ден. Иако е со пријателите или семејството, веројатно сакате да дадете неколку мали потсетници со посебна причина. Тука ви предлагаме неколку прекрасни дизајни со искра на оригиналност, тоа се стаклени тегли кои можете да ги рециклирате со капачиња за дипломирање што ќе бидат направени од картон. Изработката на нив нема да биде многу комплицирана ако ги следите чекорите што ги посочуваме, а исто така можете да ги наполните со слатки што ги сакате. И не заборавајте дека во овој занает имате начин да научите да дизајнирате бонбона кутија во форма на капаче за дипломирање ... уште еден многу оригинален начин за славење на вашите настани.

Материјалите што ги користев се:

 • црн картон (2 листови од типот А4)
 • две стаклени тегли
 • ладен силикон
 • густа жолта нишка за да се направат ресите
 • густа зелена нишка за да се направи помпон
 • лепак стап
 • златен сјај
 • владетел
 • молив
 • ножици
 • бонбони или чоколади

Овој занает можете да го видите чекор по чекор на следното видео:

Стаклени тегли со капачиња за дипломирање

Прв чекор:

Toе исечеме долга лента од црна градежна хартија. Тоа ќе биде оној што е дел од долната област на капа. Како ќе биде истата мерка со капакот, ќе ја земеме истото мерење како и целиот обем на капачето, но со дополнителен сантиметар да може да има маргина и да може да ја залепи. Фаќаме и ние целата нејзина ширина, што може да биде од 3 до 4 см. Во мојот случај избрав две парчиња за два капаци.

Втор чекор:

Фаќаме Ширина од 1,5 см на картонската лента, Ние го означуваме со молив. Toе направиме нормални намалувања до ознаката. Овие исечени парчиња ќе ги свиткаме внатре да се формира основа каде што подоцна ќе се лепи, квадратна форма на горниот дел од капа. Ние ја лепиме лентата на работ на капакот.

Трет чекор:

Ние исечеме квадратна форма од картон. Putе ставиме лепак за лепак и ќе оставиме сјајот да се залепи на неговата површина. Ние правиме помпон за капа, за ова ќе земеме конец и ќе почнеме да го тркаламе околу 7 или осум пати во должина од околу 8 см. За да ги направите ресите, можете да го гледате нашето видео или да влезете во оваа врска. Ние исечеме парче конец и го врзуваме во средината на овој ред на теми. Обликот направен со конците го преклопуваме на половина, а останува само да ја споиме ресната со завиткување на конецот на врвот за да се формира помпон.

Четврти чекор:

Ние ги ставаме конците што висат од помпон низ средината на квадратниот дел што го формиравме. Ставивме лепак на капакот за да го залепиме горниот дел од капа. Со ова веќе ќе ја формираме шапката, останува само да ги наполниме теглите со бонбони или чоколади и да го поставиме капакот.

Да се ​​направи кутијата во облик на бонбона

Прв чекор:

Ние исечеме лента од 5,5 х 18 см. Ние правиме надолжна ознака по должината на лентата со ширина од 1,5 см. Ние правиме пресеци до ознаката што ја направивме за да ги свиткаме овие парчиња внатре. Овие мали исечоци ќе се користат за лепење на горниот дел од капа, како што направивме во другиот занает.

Втор чекор:

Ние го формираме кружниот дел од шапката и ги лепиме нејзините рабови. Ако забележиме дека не можат добро да се залепат, ги држиме додека не се спојат добро. Ние исечеме квадратно парче картон 9 x 9 см. Повторно правиме помпон и го ставаме во централниот дел на капа.

Трет чекор:

Како ќе биде бонбона кутија? Треба само да направиме друга капа како претходната. Во овој случај, тоа мора да се направи со намалување на мерењата, така што една капа може да се вклопи со друга и да ја формира кутијата. За тоа исечеме лента од 5,5 х 16 см и квадрат од истите мерења. Бидејќи ќе биде долниот дел од кутијата, нема да биде потребно да се направи друга помпон. Ние го пополнуваме долното капаче со бонбони и го затвораме со горното капаче.

Кутии за дипломирање

 

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.