Маракас направен со конзерви од јогурт

Маракас со чаши јогурт

Ако има нешто што им се допаѓа на повеќето деца, тоа е музика и танцуваат. Со овие две учења, ќе ги фаворизира движењата на вашето тело како вашата рамнотежа. Покрај тоа, тие се многу добар извор на радост.

Па денес, ви го донесов овој многу едноставен занает, така што во секое време да го има музика и забава дома, преку овие мараки направени со јогурт чаши.

Материјали

 • 2 чаши јогурт.
 • 2 дрвени стапчиња.
 • Ножици
 • Силиконски.
 • 2 балони.
 • 2 еластични ленти.
 • Ориз
 • Басени (украсни елементи за избор).

Proceso

Како прво, за да ги направиме овие мараки, ќе мораме измијте ги конзервите многу добро или чаши јогурт, покрај отстранувањето на етикетите и трагите на лепилото. Потоа, со ножиците, ќе направиме мала дупка во долниот дел од стаклото, со иста дебелина како стапот. Подоцна, ќе нанесеме малку силикон и ќе го вметнеме стапот и ќе го оставиме да се исуши долго време.

Маракас со чаши јогурт

Откако ќе се исуши, ќе воведеме ориз во чашата така што при тресење ќе се слушне музиката и ќе го поставиме долниот дел од балонот, кој претходно го исековме. За да го обезбедиме ова, ќе поставиме еластична лента околу вратот на стаклото.

Маракас со чаши јогурт

Конечно, ќе го погодиме декоративни елементи до стаклото или тенџерето. На овој начин, мараката ќе биде повпечатлива и попривлечна. Сега само треба да го разнишаме за да видиме дали звучат добро.

Маракас со чаши јогурт

Повеќе информации - Рециклирани играчки: Волшебната флејта!

Извор - Занаети со деца


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.