Марионета со прсти. Кукла од медуза

прст марионета мериуза медуза гума ева донлумузична

Кукли или марионети со прсти Тие се совршен ресурс за раскажување на најмалите. Можеме да создадеме онолку колку што нас тврдат нашите омилени приказни.

Со многу малку време и многу имагинација можеме да ги направиме овие креации.

Материјали за изработка на марионета со прсти

 • Обоена ева гума
 • Тијарес
 • Лепак
 • Подвижни очи
 • Постојани маркери
 • Кружен предмет или компас

Процес на правење кукли со прсти

Исечете два круга со помош на стопер или нешто слично или компас од околу Со дијаметар од 6 сантиметри.

Со ножиците исечете ги малку поголеми од половина од кругот. Проверете како се наоѓаат на фотографијата.

прст марионета мериуза медуза гума ева донлумузична

Тогаш сече многу тенки ленти од ева гума од боите што најмногу ви се допаѓаат. Ги избрав сините и зелените тонови.

Лепете ги на дел од главата на медузата и после лепи го другото парче одозгора така што структурата на медузата е завршена.

После залепете ги движечките очи кон него и привлечете му насмевка со постојан маркер.

Ја завршивме куклата со медуза.

прст марионета мериуза медуза гума ева донлумузична

И откако ќе завршиме, можеме да играме со него и да го поставиме на прстите и на тој начин да можеме да ги раскажуваме најневеројатните морски приказни што ќе ги остават децата со отворена уста пред да спијат.

Можете да создадете морски животни колку што сакате, дури и да ги прилагодите оние од омилената приказна на вашето малечко.

прст марионета мериуза медуза гума ева донлумузична

Досега денешната идеја, се надевам дека ви се допадна и ако ја сакате, не заборавајте да ми испратите фотографија преку која било од моите социјални мрежи.

Се гледаме во следниот проект.

Чао!!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Пабло Хуртадо dijo

  БЛАГОДАРАМ ЗА ТИТЕРА ЗА ДОМАШНА РАБОТА ДО КРАЈОТ НА УЧИЛИШНАТА ГОДИНА