Табела за учење на времето и деновите во неделата

Табела за учење на времето и деновите во неделата

Со овој едноставен и забавен занает, децата ќе научат да ги идентификуваат деновите од неделата. Покрај тоа, тие ќе можат да го одредат времето и со пинцети, ќе работат на фини моторни вештини. Совршена активност за попладне со децата.

Подолу ќе ја најдете листата на материјали и чекор по чекор за да го направите ова табела за учење. Можете да додадете повеќе предмети во зависност од возраста на децата. На пример, можете да додадете елементи како што се задачите што ги прават секој ден, така што тие самите да научат да идентификуваат кој ден е и која е задачата.

Занаетчиство за да ги научите временските услови и деновите во неделата

Табела за учење на денови и временски услови

Ќе видиме материјалите што ни се потребни за да ја креираме оваа табела за учење на деновите од неделата и времето.

 • Парче картон
 • Картони на бои
 • Чувствувани пенкала
 • Молив
 • Тијарес
 • Лепак бар
 • Некои пинцети
 • Парче од јаже

Чекор по чекор

Ако не сакате да го користите картонот, можете да цртате директно на картонот. Ова е чекор по чекор што мора да го следите за да добиете a маса за учење на времето и деновите во неделата.

 • Прво ќе ги залепиме обоените картички на картонот.

Табела за учење

 • Ние користиме лепак стап и со ножиците го сечеме вишокот на картонот.
 • Со врвот на ножиците, моливчето или шилчето, правиме неколку мали дупки во горниот дел.

Табела за учење

 • Го ставаме кабелот да може да ја обеси масата на wallид.
 • Со молив правиме постери и цртежи, за да можеме да ги исправиме доколку е потребно.
 • Сега ќе ја украсиме масата со обележани во боја, ги сликаме цртежите, ги прегледуваме постерите и зборовите за да бидат убави и добро видливи.

Табела за учење

И воила, веќе имаме маса за да ги научиме деновите во неделата и времето. Со палец можете да го закачите на wallидот, во детската соба. А) Да, Секој ден тие ќе можат да ги стават пинцетите на соодветниот ден и кога ќе погледнат низ прозорецот, ќе го проверат времето што е потребно за да ги поставите пинцетите на вистинското место.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.