Мачка за Ноќта на вештерките

Мачка за Ноќта на вештерките

Оваа мачка го има целиот свој шарм и е создадена како занает направен да се допаѓа на Ноќта на вештерките. Неговите материјали се практично изработени со картон, но ќе треба да додадеме некои други како пенкала и средство за чистење цевки за да ги направиме мустаќите. Следејќи ги нејзините чекори, ќе видите дека тоа е многу лесно и може да го обесувате каде сакате.

Материјалите што ги користев се:

 • црн картон два листа А4.
 • тенок картон со големина А4.
 • светло зелена градежна хартија (мало парче)
 • жолта градежна хартија (мало парче)
 • бела градежна хартија (мало парче)
 • две чистачи за бели цевки
 • црни перја
 • парче сатенска лента за да се обеси фигурата (во мојот случај е портокалова)
 • ладен силикон
 • компас
 • ножици
 • молив
 • црн маркер

Овој занает можете да го видите чекор по чекор на следното видео:

Прв чекор:

Го земаме црниот картон и го ставаме со тенкиот картон. Ние привлекуваме круг приближно 20 см и уште 15 см внатре. Ние го пресекуваме во обрач. Двете парчиња ги лепиме со силиконот.

Втор чекор:

Ние ја правиме главата на мачката и цртаме со компас круг од 8 см, потоа го отсекуваме. Ние го исечевме две уши на мачката во триаголна форма и на парче зелен картон цртаме едно од очите и ние го исечевме. Другото око го правиме користејќи го другото око што го направивме како образец.

Трет чекор:

На црниот картон Ние цртаме два круга со дијаметар од 5 см и потоа ги исекуваме. Со овие кругови ќе ги направиме шепите на мачката. Ние го земаме белиот картон и ги ставаме шепите на мачката на врвот. Околу вас ќе нацртај нокти, тогаш ќе оставиме малку маргина на врвот за да го исечеме сето тоа парче и да го залепиме на кругот направен за ногата.

Мачка за Ноќта на вештерките

Четврти чекор:

Ние сечеме два помали триаголници да ги постави во внатрешноста на увото. Ние ги лепиме сите парчиња на главата. За да ги направиме зениците на очите, ќе ги насликаме црн маркер.

Петти чекор:

Ние ја цртаме устата на мачката на парче бел картон и залепете го на лицето. Ние го земаме чистачот на цевки и го пресекуваме на 6 дела за да ги залепиме како мустаќи. Исто така ќе исечеме овален жолт круг да се направи носот на мачката. Ние ги лепиме сите парчиња, и главата и нозете во кругот. Ние ги лепиме сите пердуви околу обрачот.

Чекор шест:

На друго парче црн картон ние ја цртаме опашката на мачката со рака. Beе биде долг околу 20 см со електричен изглед на опашката. Ние го отсекуваме и лепиме на телото на мачката.

Седми чекор:

Исековме парче сатенска лента и го лепиме зад телото. Со оваа лента можеме да ја обесиме мачката каде сакаме.

Мачка за Ноќта на вештерките

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.