Мачка со картонска цевка

CAT1 Добро утро!!! Неделата ја завршуваме со многу забавен занает кој освен што имаме неколку намени, можеме да го направиме и со децата во куќата.

Денес ќе видиме како да се направи мачка со картонска цевкаВо овој случај, тоа е цевка за ѓубриво, но може да се направи со која било картонска цевка, се додека не е многу тврда затоа што треба да се свитка. Како 'рѓа на тоалетна хартија, кујнски салфетки, итн..

CAT2

Материјали:

За да го направиме овој занает, ќе ни требаат следниве материјали:

 • Картонска цевка.
 • Црн картон.
 • Двострана лента.
 • Пенкало со бел восок или бел гел.
 • Лепак
 • Ножици
 • Машина.

Процес:

CAT3

 1. Ние ја пресекуваме цевката до степен до кој сакаме, па затоа ќе имаме повисока или пониска мачка. Всушност, двајца од нас можат да излезат од бродот Принглес.
 2. Ставаме двострана лента до картонската цевка.
 3. Ние го лепиме картонот до бродот.
 4. Ние го цртаме лицето, очи и многу убав нос за мачки.
 5. Ние го направивме порано ушиЗа ова, го преклопуваме крајот на цевката во половина круг и потоа преклопете го другиот дел што ни остана.
 6. За да ја направиме опашката, исечеме лента од картон и почнуваме да го тркаламе така што ќе имаме кружен облик. Ние треба да лепиме само едниот крај на картонската цевка и да ја обликуваме опашката.

Како што можете да видите, може да има многу намени: како фигура за украсување, како држач за книга, бонбона кутија за чување на нашите бонбони ... Добар подарок за роденденска забава.

Се надевам дека ви се допадна овој занает и дека ќе го примените во пракса. Веќе знаете дека можете да го споделите, да дадете слично на иконите на врвот, да коментирате и да прашате што сакате, бидејќи ние сме среќни да одговориме на вашите прашања. Се гледаме на следната самодоверба.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.