Мачка чувар на молив

Здраво на сите! Во денешниот занает ќе видиме како направете го ова смешно тенџере со моливи во форма на мачка. Тоа е многу едноставен занает за изработка, кој е многу убав и исто така ни помага да ги рециклираме картоните од ролните за тоалетна хартија.

Дали сакате да знаете како можете да го направите овој занает?

Материјали што ќе ни требаат за да го направиме моливчето за мачки

 • 5 картони ролни за тоалетна хартија.
 • Црвен или обоен маркер.
 • Црн маркер.
 • Ножици
 • Топол силикон.
 • Занаети очи.

Рацете на занает

 1. Првиот чекор е отворете еден од картоните на половина за да имате правоаголник каде да се направи лице на нашата мачка и исто така две шепи. Една опција е да го насликате картонот со темпера, ако сакате да го сторите тоа, тоа би бил првиот чекор што треба да го направите.

 1. Whatе исечеме што е нацртано и ќе направиме додадете детали за лицето на нашата мачка. Со обоениот маркер ќе ги обоиме носот, ушите и косата. Потоа ќе направиме неколку мустаќи и уста со црн маркер.

 1. Откако ќе го завршиме лицето, ќе го сториме тоа залепете го на еден од картоните за ролна тоалетна хартија.

 1. Одиме лепете ги другите ролни од картонска тоалетна хартија како што повеќе ни се допаѓа. Според мене, давање малку кружна форма му дава поубава форма.
 2. Да завршиме да завршиме ставање на нозете на висина што најмногу ни се допаѓа. Друга изборна работа што можеме да ја направиме е да создадеме основа за целата фигура со картон, на овој начин таа ќе остане поправена и исто така можеме да ја пренесеме нашата мачка држач за моливи без опасност да испуштиме нешто.

И подготвени! Сега можеме да ја направиме оваа смешна мачка држач за моливи за да ја украсиме нашата работна маса. На овој начин ќе ги имаме боите добро заштитени.

Се надевам дека ќе се расположите и ќе го направите овој занает.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.