Мачки направени од картонски цевки

Мачки направени од картонски цевки

Благодарение на картонските цевки што можеме да ги имаме дома, можеме да ги направиме некои слатки мачиња за да можат да служат како чамци да ги чуваме нашите бои и пенкала. Тоа е многу убав занает, така што можете да го направите со најмалите во куќата.

Со малку фантазија можеме да ги поставиме цевките со метални или светкави картонски плочи. Или, можеме да ги насликаме со акрилна боја. Лицето е направено со картон, а остатокот од материјалите се од прва рака за да можеме да го направиме лицето на мачката.

Материјалите што ги користев се:

 • Картон со розова светкава боја
 • Златна боја картон
 • 4 рециклирани картонски цевки, за само една мачка
 • Две розови средства за чистење цевки за правење мустаќи
 • Мала кафеава или слична помпон
 • Две пластични очи
 • Две големи пастелни обоени помпони за симулација на нозе
 • Постојан црн маркер
 • Тијарес
 • Молив
 • Правило
 • Топол силикон и нејзиниот пиштол

Овој занает можете да го видите чекор по чекор на следното видео:

Прв чекор:

Ние избираме картон за да ги поставиме цевките. Ги преземаме потребните мерки, ги исекуваме и лепиме на цевките со помош на врелиот силикон. Избрав силикон како лепак за да може картонот да се залепи брзо и со сила.

Втор чекор:

На задниот дел од златниот картон го цртаме лицето на мачката и го исекуваме. Во златниот дел од картонот започнуваме да ги лепиме елементите на лицето. Започнуваме со лепење на пластичните очи.

Трет чекор:

Ние земаме чистач на цевки и исекуваме еднакви парчиња за да ги поставиме и лепи шест ленти, правејќи ја формата на мустаќи. Ние исто така ќе залепиме помпонот што ќе биде носот на мачката. Со црниот маркер ја цртаме устата на мачката, ја гледаме фотографијата.

Мачки направени од картонски цевки

Четврти чекор:

Ние ги спојуваме четирите цевки со силиконот, тие треба да бидат усогласени и со нејасни бои, а не да се следат. Го земаме лицето на мачката и го лепиме на првата цевка. Со црниот маркер ние ја насликаме внатрешноста на ушите.

Мачки направени од картонски цевки

Петти чекор:

Ги лепиме големите помпони во долниот дел на цевките за да ги имитира шепите на мачката. Ние ја цртаме опашката на златниот картон, со брановидна форма. Ние ја ставаме опашката на крајот од една од цевките, на спротивната страна на лицето. Или можеме да ја вклопиме опашката со мал пресек во цевката, или со лепење на неа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.