Мебел направен со стапови за кукли

Мебел направен со стапови за кукли

Денешниот занает го пресоздава мебелот што сакавме да го играме со куклите. Тоа е мал мебел што можете да го направите со стапчиња за сладолед и на брз начин да направите нешто повремено, да го вклучите со играчките на најмалите.

Во овој занает ќе направиме две столици и маса. Иако во упатството има само еден стол, вие знаете дека на крајот можете да направите се што ви треба. Makeе направиме и многу оригинална импровизирана лежалка за да можат куклите да се релаксираат. Обидете се да го сторите тоа, децата ќе сакаат да си играат со овој повремен мебел.

Материјалите што ги користев за овој занает се:

 • дрвени стапчиња или стапчиња за мраз
 • правоаголен стап дебел околу 4мм и долг околу 60см
 • Парче ткаенина
 • пиштол за топол лепак со силикони
 • молив за обележување
 • ножици за тримери
 • правило

Овој занает можете да го видите чекор по чекор на следното видео:

Да се ​​направи табелата:

Мебел направен со стапови за кукли

Прв чекор:

Ние се обединуваме 9 костуми по ред во паралелна форма. Wellе ги обединиме добро со уште две други стапчиња што ќе ги поставиме и ќе ги залепиме попречно. Ние добро се грижиме клубовите да бидат добро унифицирани, без да се движиме или да излеземе од прилагодување. Ние земаме три стапчиња, ќе поставиме две од нив во форма на крст и едниот ќе ги обедини од врвот, секогаш ќе му се придружуваме со врелиот силикон. Оваа структура ќе биде онаа што ги прави нозете на масата.

Втор чекор:

Земаме и спојуваме друг стап паралелно, на другиот што беше поставен попречно во X. Ние правиме две еднакви структури. Начинот да го направиме ова ќе биде така што ќе ни даде добра поддршка, да можеме да го залепиме под површината на масата што ја направивме.

Да се ​​направи импровизирана лежалка:

Мебел направен со стапови за кукли

Прв чекор:

Фаќаме две стапчиња и ги ставаме во форма на Х.Не ги отвораме ножевите премногу широко затоа што треба да направат мека форма на хамакот. Ние ги лепиме во нивниот централен дел со силикон. Ние сечеме 4 стапчиња на плоштадите долги околу 6 см и лепете ги на секој од краевите на стапчињата за сладолед. Двете структури во форма на Х треба да се спојат на крајот за да се формира импровизирана лежалка.

Втор чекор:

Треба да ги измериме пропорциите на импровизирана лежалка за да поставиме парче ткаенина. Изберете парче ткаенина и со ознака за молив колку што ви треба, треба да оставите парче многу подолго отколку што ви треба, бидејќи мора да падне надолу. Го отсекувате и го ставате на конструкцијата, лепејќи го со врелиот силикон.

Да се ​​направи столот:

Прв чекор:

Исековме пет стапчиња од околу Долг 6,5 см. Тие се оние што ќе ги направат летвите за седиштето на столот. Ги ставаме сите по ред и ставаме стап до него. Треба да го земеме мерењето за да можеме да ги поставиме на дното на столот, тоа мора да биде најмалку 2 см повеќе. Сечеме 4 еднакви стапчиња. За да ги направиме нозете, земаме други Долг 6 см на други костуми. Cutе исечеме 4 стапчиња, оставајќи заоблен дел на едниот крај, а на другиот мора да се исече косо.

Втор чекор:

Ставаме еден од долгите стапчиња и го лепиме по 5-те ребра на седиштето. Мораме да ги оставиме овие стапчиња да излегуваат 1 см напред и друг зад. Ние ги ставаме неговите нозе и така што целиот комплет е добро фиксиран, ставаме уште еден од стапчињата што држи сè.

Трет чекор:

Исечивме два стапчиња од Долг 10 см, да дејствува како резервна копија. Ги лепивме зад столицата и меѓу стапчињата што ги оставивме да се држат надвор. Останува само да се исечат две парчиња стап 6,5 см долго и ставете ги на потпирачот за грб.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.