Упатство за медал за денот на таткото

МЕДАЛ

Остана малку за Денот на таткото, и ако сè уште не сте смислиле некој занает да правите со децата дома, денес ви покажам еден: да видиме упатство за медали за денот на таткото.

Ние сигурно се забавуваме со децата и исто така го изненадуваме тато во неговото време.

Материјали:

 • Акции на картички со две бои.
 • Правило
 • Ножици
 • Пенкало за обележување.
 • Лепак
 • Налепници
 • Двострана лента.

Процес:

ПРОЦЕС НА МЕДАЛ1

 1. Ние го исекуваме картонот: Во мојот случај користев сино-бело. Синиот картон го исеков на три правоаголници; еден од 32 x 13 см. и две од 20 x 4 см. И на белиот картон направив два круга, еден од 7 см. и друг од 9 см. дијаметар
 2. Во тесните ленти извадиме два агли, прво правиме исечок нормално на тесната страна.
 3. Ние сечеме со спојување на аголот на правоаголникот со крајот на сечењето.
 4. Повторуваме со другиот агол. 

ПРОЦЕС НА МЕДАЛ2

 1. Истото го правиме и во другиот тесен правоаголник. Така ќе ги имаме двата краја на медалот.
 2. Во најширокиот правоаголник правиме некои ознаки на 2,5 см. помагајќи ни со папка или со ножици и линијар.
 3. Ние преклопуваме во форма на хармоника.
 4. Ние правиме означете во центарот на двата краја на хармониката.

ПРОЦЕС НА МЕДАЛ3

 1. Ставаме лепак на краевите, Може да биде двострана лента, лепак за лепило, во мојот случај тоа го направив со силиконски пиштол. Така ќе добиеме круг за медал.
 2. Ние ги украсуваме краевите на медалот, Може да биде сликање, со мијална лента, во мојот случај со налепници.
 3. Ја напишавме пораката за тато  во тесниот круг. Ние го лепиме на медалот.
 4. Ние ги лепиме двата краја и најголемиот круг на задниот дел. Ставаме двострана лента за да ја држиме. Можеме да поставиме и сигурносен игла прицврстен со лента.

МЕДАЛ 2

Ние веќе го имаме нашиот занает подготвен, правиме убав пакет и подготвени да му го дадеме на тато на неговиот ден. Се надевам дека ви се допадна и дека уживате во тој ден.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.