Медуза со чаша јајца

Здраво на сите! Во денешниот занает ќе видиме како направете убава медуза користејќи картон од картон од јајца и неколку обоени волнени нишки. Постојат многу занаети што можат да се направат со чаши со јајца, затоа ве охрабруваме да разгледате на мрежата за да ги видите сите идеи што ги предлагаме за рециклирање на картони од јајца.

Дали сакате да видите како можете да го направите тоа?

Материјали што ќе ни требаат за да ги направиме нашите медузи

 

 • Картон од јајца, не е важно каква боја, бидејќи можеме да ја обоиме.
 • Маркер или друг вид на боја за картон ако сакаме да го обоиме.
 • Занаети очи.
 • Лепак за лепак или топол силикон.
 • Волна од различни бои
 • Тијарес

Рацете на занает

 1. Првото нешто што ќе направиме е отсечете дупка од картонот за јајца, оваа дупка ќе биде телото на нашата медуза. Theе ги исечеме рабовите добро, така што ќе имаме форма како aвонче.
 2. Ако сакаме насликајте го картонот, сега е време, ќе користиме маркер, темпера или кој било друг вид на боја. Секако, ќе мора да го оставиме картонот добро да се исуши пред да продолжиме со занаетот.

 1. Ајде сега исечете ленти од волна од различни бои. Не е важно дали не се сите со иста големина, бидејќи тоа ќе донесе малку повеќе благодат во нашата медуза, и ако не ни се допадна, тие може да се исечат и изедначат кога ќе го завршиме занаетот. Ние ги лепиме овие ленти од волна во внатрешноста на картонот што сме ги исекле претходно. Осигураме дека се добро залепени. Можеме да ги ставиме сите ленти од волна што ги сакаме се додека не ни се допаднат.

 1. Да се ​​стави крај ќе залепиме две очи на занаети до нашата медуза. Може да направите мала дупка во горниот дел од картонот за да поминете низ дете или жица и да ја закачите некаде медузата.

И подготвени!

Се надевам дека ќе се расположите и ќе го направите овој занает.

 

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.