Игра со меморија

Здраво на сите! Во денешниот занает ќе видиме како направи забавна игра: мемориска игра. Со оваа игра можеме да поминеме многу забавни моменти и во друштво и сами.

Дали сакате да видите како можете да ја направите оваа игра?

Материјали што ќе ни требаат за да ја направиме нашата мемориска игра

 • Картон, ева гума или некој вид материјал што е донекаде дебел и што овозможува лесно да се сече.
 • Тијарес
 • Постојани маркери
 • Торба или нешто друго за да ги држите чиповите.

Рацете на занает

 1. Првото нешто што ќе направиме е исечете онолку квадрати колку што сакаме сè додека ги составиме тие формираат голем квадрат. Тоа е, можеме да исечеме 9 квадрати, 16 или 36, за да ви дадеме неколку примери.
 2. Откако ќе ги исечеме плоштадите, ние ќе насликаме мотиви кои се слични на едната страна На сите, како што се точки, ленти или можете да ги обоите целосно или да ги оставите во бојата што ја има основата на плоштадите.

 1. Од другата страна ќе правиме геометриски фигури како што се триаголници, квадрати, starsвезди, кругови итн. Идејата е дека тие можат да бидат во парови (ако имаме парен број на квадрати) или во тројки (ако имаме непарен број. Откако ќе се разбереме за бројките што ни се потребни и дали тие ќе бидат во парови или тројки, ние ќе почне да го слика тоа лице на чиповите.

 1. Кога ги имаме сите чипови Останува само да ги ставиме со лицето на фигурите надолу и да почнат да ги откриваат еден по еден. Ако најдеме двојка или тројка, ќе го оставиме обратен. Willе продолжиме вака сè додека не се комплетираат сите бројки.
 2. Еднаш не играме ќе ги чуваме сите чипови во вреќа што го избравме за да не изгубиме ниту еден чип.

И подготвени! Можеме да почнеме да играме сега.

Се надевам дека ќе се расположите и ќе го направите овој занает.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.