Меморија на ева гумени цвеќиња

Во овој занает ќе научиме како да направите мемориска картичка со цвеќиња од ева гума. Идеално, треба да направите најмалку 10 до 20 картички во различни бои и да одговарате на две цвеќиња со иста боја или форма. Бројот мора да биде парен за играта да биде точна. Ние ќе ве научиме како да направите една од картичките, но вие правите онолку колку што сметате дека имате навистина забавна меморија!

Играта е идеална за мали деца, но за да се стори тоа е идеална за постари деца. Размислете внимателно за тоа како сакате да го направите тоа и со кои деца и откако ќе ги ставите на работа, ќе мора само да играте некое време и да поминете убаво со меморијата создадена од вас!

Потребни материјали

  • Ева гума од различни бои
  • 1 ножици
  • 1 пенкало за обележување
  • 1 специјален лепак за ева гума

Како се прави занаетчиството

За да го направите овој занает, можете да ги изберете боите што ги сакате, но мора да го земете предвид тоа кога правите повеќе плочки за игри. Во оваа смисла, основната боја мора да биде иста на сите плочки, но бојата на цвеќето може да се промени така што меморијата може да се направи правилно.

Важно е цвеќињата да имаат иста големина, па затоа е идеално првиот цвет на картичката што ќе ја направите да биде моделот што треба да се следи. Вие само треба да исечете цвет во круг од друга боја што ќе влезе во средина и да го залепите на основната картичка. Откако ќе се исушат сите плочки што сте решиле да ги создадете, тогаш можете да започнете да ја играте играта.

Многу е забавно и децата ќе се чувствуваат многу помотивирано да играат затоа што ќе го создадат заедно со вас!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.