Како да направите мече со фимо или полимерна глина

глинена мечка

Во ова туториал Youе ве научам да моделирате малку плишано мече со Фимо o полимерна глина. Со неа можете да украсите детска соба, кутија за подароци, рамка за фотографии или малите да ја додадат на своите играчки.

Материјали

Да го сториме плишано мече ќе треба Фимо или кој било полимерна глина што сте навикнати да ги користите. Можете да го користите colores што најмногу ви се допаѓа, но во ова упатство може да се видат:

 • Кафеава
 • Црна
 • Amarillo
 • Црвена

Чекор по чекор

Започнете со тело, бидејќи тоа е централниот дел и оној што ќе ги држи остатокот од парчињата.

 1. Создадете кафеава топка.
 2. Завртете го со дланката правејќи поголем притисок од едната страна малку да го изостри тој дел.

Вашето тело ќе биде во форма на јајце.

тело

Потоа ставете го Cabeza.

 1. Создадете друга кафеава топка.
 2. Завртете го малку за да направите мал овал.
 3. Лепете го хоризонтално на телото.

Cabeza

Сега можете да го креирате уши.

 1. Создадете две кафеави топчиња.
 2. Пресечете ги.
 3. Создадете уште две помали жолти топчиња.
 4. Сквоши ги и нив.

уши

 1. Залепете ги жолтите топчиња врз кафеавите.
 2. Скичкајте ги малку повеќе кога се заедно.
 3. Залепете ги на главата на мечката.

носат уши

Следи од муцка.

 1. Создадете жолта топка.
 2. Завртете го малку за да го истегнете и да создадете овал.
 3. Залепете го на лицето на мечката така што ќе го скршите малку на неа.

муцка

Да го сториме тоа носот.

 1. Создадете мала црна топка.
 2. Завртете го за да направите овална како со жолтото на муцката.
 3. Залепете го даб од холм од муцката.

носот

За да го завршите лицето, само треба да го додадете очи и уста.

 1. Со шил, направете две дупки во лицето.
 2. Ставете две црни топчиња во нив за очите.

очи

 1. За устата, едноставно отворете друга дупка во муцката на мечката со шилот.

уста

Додадете го нозе.

 1. Направете две кафеави топчиња.
 2. Превртете ги за да создадете две линии.
 3. Лепете ги на телото на мечката.

нозе

Да се ​​направи Пити.

 1. Создадете две кафеави топчиња.
 2. Завртете ги за да создадете два овала.
 3. Скичкајте ги малку.
 4. Залепете жолта здробена топка за нив, исто како што направивте со нивните уши.

Пити

 1. Залепете ги на нозе.

носат нозе

Недостасува рацете.

 1. Создадете две кафеави топчиња.
 2. Превртете ги на едната страна за да создадете долги капки.
 3. Притиснете го најгустиот дел со прстот за да симулирате раце.
 4. Залепете ги рацете на телото и дајте му го посакуваното држење на телото.

рацете

Ставете некои детали на кои се идентификува како мече.

 1. За да креирате лепенка, израмнете црвена топка и израмнете четири страни за да ја направите повеќе квадратна.
 2. Залепете го на телото на мечката.
 3. Поставете неколку редови со нож за да додадете повеќе детали.

парче

 1. Симулирајте ги рабовите на мечето со обележување дупки во различни делови на телото.
 2. Не заборавајте да ги направите и за главата.

споеви

И ова е резултат.

мечка фимо


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.