Мини саксии за рециклирање керамички тегли

Мини саксии

Здраво на сите. Јас сè уште барам оригинални идеи да искористиме одредени конзерви или материјали што ги имаме дома за да ги рециклираме и да дадеме втор живот.

Денес денес покажувам како украсив некои тегли со керамички десерт и ги претворив во мини саксии многу кул

Денес на пазарите можеме да најдеме мали растенија кои поради нивниот мал сад не растат многу или растат многу бавно, но саксиите во кои тие се наоѓаат обично се прилично основни, па за да ги разубавам моите мини растенија решив да направете неколку мини саксии а исто така и рециклирање.

Материјали за правење мини саксии

 • Конзерви за рециклирање.
 • Панделки
 • Рустично јаже.
 • Лепак
 • Цвеќиња или апликации.
 • Боја и четки.

 

Постапка

Willе ви покажам два различни модели што ги направив од мини саксии, но во основа зависи од имагинацијата и вкус од секој да ги направи.

Во првиот случај го користев шарена лента што ја залепив на основата со лепак погоден за керамика и ткаенина.

Кога лентата беше добро исушена, проверив дека е добро залепена и дали сите рабови се добро залепени. Подоцна Со рустикално јаже, природна боја, она што го направив беше да го обиколам горниот раб на бродот и врзете по два јазли од секоја страна како што се гледа на сликите. За ова не користев лепак, едноставно ги врзав јазлите многу цврсто.

За да продолжам да ги украсувам мини тенџерињата, зедов неколку дрвени засеци во форма на срце и ги насликав со нијанси на акрилна боја што одговара на остатокот од предметите што ги користев за украсување на мини тенџерињата, а потоа Ги залепив со двојна лента во мини тенџере како што покажувам на сликите.

Lo Следно е да го поставиме малото растение што најмногу ни се допаѓа во нашите мини-саксии и украсете го тој агол што го сакаме или дајте му го на некој посебен.

Мини саксии

За другото мини тенџере што го направив користев а лен јаже во бледо розова боја и му дадов неколку круга на бродот со лепење со лепак и правење декорација што најмногу ми се допадна, потоа со креп или крепе хартија што ја направив некои рози и јас исто така ги залепив со лепак како што ми одговараше.

И еве како заврши оваа втора опција на минимаптас за рециклирање керамички тегли.

Мини саксии

Се надевам дека ви се допаѓа ова упатство и дека ве охрабруваме да рециклирате и да направите свои мини тенџериња.

Остави ми ги твоите коментари!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Каролина dijo

  Го сакам, го гледам многу оригинален и ефтин, поздрав.

 2.   ангелика dijo

  Здраво, јас сум фасциниран од она што го направи, го имам и ги сакам сите мои пријатели, бидејќи каде го купувам и го оставам и знам