Како да направите молив во форма на црв - Враќање во училиште специјално

пенкало со црви

Во ова туториал Willе ве научам како да креирате А. молив во форма на црв што е совршено да се направи со најмалите, а со тоа да ги охрабриме во тешката задача на Назад во школо.

Материјали

Да го сториме молив во форма на црв ќе ви требаат само три материјали:

  • Маркер
  • Молив

молив

  • Фимо или полимерна глина

полимерна глина La полимерна глина Може да биде оној што го сакате, оној кој ви се допаѓа најмногу или оној што сте навикнале да го користите, но препорачувам да е глина од сушење на воздухот бидејќи не е препорачливо да се става моливчето во рерна така што глината да се стврдне.

На colores тие зависат од вкусот на секоја личност. Дозволете им на децата да ги изберат нијансите што најмногу ги сакаат.

Чекор по чекор

За да започнете со создавање на молив во форма на црв првото нешто што треба да направите е Cabeza. За да го направите ова, земете топка од глина малку поголема од дијаметарот на моливот и лепете ја на крајот од неа.

главата на црвот

Следно ќе го направиме тело. Одете да удирате топки по ред, под главата што штотуку сте ги направиле, топчиња со иста големина или помали од таа глава. Лепете ги на таков начин што се чини дека се навивани со молив, односно не се исправени надолу, туку се спирални.

тело

Ако е со различни бои како што гледате на сликите, препорачувам боите што се една до друга многу да контрастираат. На пример, не ставајте го портокалот до црвениот, за црвот да биде поупадлив.

тело на црви

Можете да ги додадете сите топки што ги сакате. Како што можете да видите, јас ставив пет за телото и еден за главата.

Ајде да одиме низ очи. Создадете две бели топчиња и залепете ги на главата на црвот. Потоа, со црн маркер, насликајте ги зениците. Многу е смешно ако ги насликате навнатре.

очи

Останува само да се стави пати. Создадете мали црни топчиња и истегнете ги малку. Ако ви е полесно, можете да направите подолга фина линија и да ја исечете на мали парчиња. Кога имате по две за секоја топка на телото, удрете по една на секоја страна и на секоја топка.

пати

И ќе ги имате подготвени вашите молив во форма на црв, совршено да се направи со niños и возбудете ги за овие мали детали за Назад во школо.

молив црв со молив


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.