Направете калеидоскоп од шише Pringles

Како да направите калеидоскоп

Тука имате оригинален начин да можете да уживате во многу пријатно време со децата. Можете да ја искористите цевката на познатиот компир Pringles за да направите фантастичен калеидоскоп. Вистината е дека цевката е многу добро направена за да се користи како прва употреба, така што секогаш можеме да бараме алтернативи за рециклирање на сите овие предмети за генијално да направиме некоја забавна играчка.

Тоа е лесен и брз занает, а материјалите се многу практични и лесни за наоѓање. Ако не најдете кој било од материјалите, секогаш можете генијално да замените еден од нив.

Чекор по чекор на ова упатство може да го видите на следното видео:

Ова се материјалите што ги користев:

 • Конзерва Pringles
 • Тенок картон
 • Пиштол за топол лепак и нивните соодветни силикони
 • Ножици
 • Молив
 • Правило
 • Маркер
 • Парче крута, чиста пластика
 • Декоративна хартија за обложување на цевката
 • Монистра, камчиња, сјај во форма на starвезда ...

Прв чекор:

Мериме со правило еден имагинарен раб во кругот што го обележува бродот. Willе ни помогне да сториме страните на призмата што ќе влезе во цевката. Во мојот случај, тоа означува околу 6 см. Овие сантиметри ќе ги обележиме на картонот што ќе го искористиме за да ја направиме речената призма. Е обележиме три странични колони со молив и помош на владетелот, за подоцна да се направи преклопот за наведениот обележан дел.

Втор чекор:

Откако ќе бидат обележани трите колони, ние ќе ја измериме нејзината должина. Го ставаме бродот на страна и ја обележуваме целата должина на цевката помалку 1,5 см помалку. Овој простор ќе биде за подоцна да ги поставиме мониста што ќе ги воведеме. Ние го отсекуваме обележаниот дел од должината y го преклопуваме картонот со линиите обележани со молив.

Трет чекор:

ЦД-а ќе ни помогнат да го направиме ефектот на огледало што ќе влезе во цевката. Со ножици можеме направи парчиња што ќе се вклопи во картонските колони. Со топол силикон ќе ги залепиме овие парчиња на наведените страни.

Четврти чекор:

Сега можеме направете форма на пирамида. Ние ќе ги залепиме нејзините краеви Со врелиот силикон и додека не се исуши можеме да го зајакнеме неговиот сојуз со леплива лента. Ние го проверуваме тоа совршено се вклопува во внатрешноста на цевката.

Петти чекор:

Во еден парче про clearирна пластика и круто Со маркер ја обележуваме кружната средина на цевката. Овој круг е оној што ќе влезе во внатрешноста на цевката и на врвот на структурата на призмата. Затоа, при сечење мора да го направиме малку помал за да може совршено да ни одговара. На едниот крај од премијата додаваме силикон за да можеме да го лепиме пластичниот круг.

Чекор шест:

Ја воведуваме целата структура внатре. Ние ја запечатуваме пластиката околу неа со силикон и wallsидовите на цевките. Ова ќе го сториме така што кога ќе ги фрлиме сите мали украсни предмети, тие да не се лизгаат низ нас. нема јаз.

Седми чекор:

Воведуваме украсни предмети и што покриваме со истиот капак на цевката.

Осми чекор:

Ние украсуваме цевката со украсна хартија. За да го залепам, продолжив да го користам истиот топол силикон. Во металниот дел од цевката и каде што ќе ја визуелизираме фантазијата на калеидоскопот што го направив централна дупка со шрафцигер со врв на starвезда и круг и со помош на некои мали удари со чекан. Ако случајно сте носеле металик печатени букви, можете да ги избришете со памукче натопено во алкохол.

 

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.