Како да направите уметнички лист за весник

Во денешното упатство ајде да видиме како да направиме страница за уметничко списание. Ако не знаете што е тоа, брзо ќе ви кажам дека уметничкото списание е уметничко списание, каде што со исечоци, цртежи, наслови ... оформувате момент, искуство, настан ... нешто што сакате да го овековечите на уметнички начин.

Материјали:

Во овој случај користев:

 • Гесо.
 • Картон.
 • Исечоци и умира.
 • Тела.
 • Чипка.
 • Мастило
 • Чувствувани пенкала.
 • Четка
 • Кола
 • Спојувач.
 • Бебешки марамчиња.

Процес:

 • Ние ги подготвуваме материјалитеВо мојот случај, сакав да фатам нешто со работите што ги имам на работната маса, ги избрав оние што најмногу ми се допаѓаа за оваа пригода.
 • Исечете ги парчињата картон, направете го тоа нередовно и со рака. Гледате како ги лепите на чаршафот на начин што најмногу ви се допаѓа. Користев три бои.

 • Нанесете палто гесо низ целата површина.
 • Со марамчињата отстранете го вишокот гесо, со ова ќе и дадеме униформност на страницата.

 • Ставете го мастилото за прскање на стратешките точки за да можат да се видат другите бои.
 • Мастило на контурата на лисјата со друг тон за врамување на сцената.

 • Сега направете колаж со сè што ќе помислите. Користев мртви форми во пеперутка, чипка, ткаенина ... Јас го направив составот и лепев и лепев како што ми се чинеше.
 • Ја ставив титулата на десната страна каде што остана празно за да му се даде поголема важност.

И вака излезе страницата, начин да ја оставите вашата фантазија да лета и да ставите идеја на хартија, каде што можете да го имате како дневник.

Се надевам дека ви се допадна и ќе го примените во пракса, ќе видите колку е забавно да се создава! Можете да лајкувате и споделувате на вашите социјални мрежи и ќе бидам среќен да видам фотографија од вашето толкување.

Се гледаме следниот пат.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.