Направете завеса чекор по чекор

КУРТИНА

Во денешниот занает ќе одиме направи завеса чекор по чекор, на едноставен начин, но со елегантен допир во неговиот конечен резултат.

Завеси Тие се подвижни делови што ги покриваат прозорците во просторијата, покрај тоа што спречуваат минување на светлина, тие се важен украсен додаток.

Материјали:

 • Ткаенина, во овој случај чиста.
 • Машина за шиење.
 • Ножици
 • Хило.
 • Метро.
 • Игла.
 • Завеса лента.
 • Куки.

Процес:

Првото нешто што треба да се има е прачката, да се обеси нашата завеса и да се направат мерења. За ова ми требаше помош, но ако сте многу пригодни, ви ги покажувам чекорите за инсталирање:

КУРТИНА1

 • Ние преземаме мерка и ние се осигураме дека е израмнето, за ова обележуваме со молив.
 • Со вежба ги правиме дупките на ознаките и ставете приклучок во секоја дупка.
 • Ние ја ставаме куката што ќе ја држи шипката, за ова ни требаат сидровите завртки и шрафцигерот.

КУРТИНА2

 • Ние го мериме просторот што сакаме да го покриеме со завесата. Cutе пресечеме двојно повеќе од тоа растојание за ткаенината. Со други зборови, мерката на ткаенината што треба да ја исечеме ќе биде двојно поголема од просторот што сакаме да го покриеме. (Ако мери два метри, ќе ни требаат четири ткаенини).
 • Ние ќе полите и на страните и на дното. (Иако за да се оддалечи должината на должината, можеме да го сториме тоа откако ќе ја закачиме завесата на прачката).
 • Ние ќе ја зашиеме лентата до горниот дел на завесата. Leaveе оставиме свиткани околу десет сантиметри, за резултатот да биде попрофесионален.

КУРТИНА3

 • Ние ќе ги истегнеме конците така што ќе излезат наборите, сè додека не ја добиеме потребната мерка.
 • Willе ги врзуваме жиците за да не се поместува, правејќи двоен јазол, за да не се расплетува.
 • Ние ќе ги поминеме куките низ лентата на местото подготвено за тоа оддалечено околу шест сантиметри.

Ние само треба да ги поминеме куките низ прстените и да ја обесиме шипката. И ќе ја имаме завесата подготвена!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.